Agencja fotograficzna to przedsiębiorstwo, które zrzesza fotoreporterów i ułatwia im pracę. Najczęściej działa na zasadzie komisu zdjęć. Oznacza to, że fotoreporterzy umieszczają w zasobach agencji swoje zdjęcia nie płacąc nic za to, a agencja stara się je sprzedać, na przykład prasie. Po sprzedaży zdjęcia, agencja fotograficzna dzieli się częścią zysków z fotoreporterem.
Duża liczba agencji fotograficznych specjalizuje się tylko w jednym rodzaju fotografii, na przykład przyrodniczej, sportowej czy też newsowej. Agencje fotograficzne często powstają przy dużych dziennikach lub tygodnikach. Wydawcy korzystają z usług agencji fotograficznych, ponieważ jest to dla nich wygodne, tanie oraz daje duży wybór.
Fotografią możemy nazwać zarejestrowanie trwałych obrazów na powierzchniach pokrytych substancją światłoczułą przy użyciu światła. Według innej definicji fotografią możemy nazwać gotowy obraz fotograficzny na podłożu nieprzezroczystym. Pojęcie fotografii pierwszy raz zostało użyte w 1839 roku i ten właśnie rok przyjmuje się jako rok powstania fotografii.
Podział technik fotograficznych:
• Fotografia tradycyjna jest oparta na chemii światłoczułych związków srebra. Zapisany obraz może zostać przeniesiony na papier fotograficzny o różnych formatach,
• Fotografia cyfrowa jest stosowana obecnie. Polega na rejestracji obrazu na karcie pamięci, po uprzednim przetworzeniu światła czy też obrazu wpadającego przez obiektyw na sygnał elektryczny,
• Szlachetne techniki fotograficzne są oparte o wykorzystanie światłoczułości i garbujących właściwości soli chromianowych oraz innych związków światłoczułych.
Fotografia nie zawsze wyglądała tak jak teraz. Rozwój fotografii artystycznej jest mocno powiązany z rozwojem techniki fotograficznej. Pierwsze zdjęcia były statyczne i upodabniały fotografię do malarstwa, co wynikało z długich czasów naświetlania. Spopularyzowanie fotografii w wyniku wynalezienia płyt kolodionowych spowodował zanik ambicji artystów. Odrodzenie fotografii jest związane z rozwojem fotografii portretowej i wpływem impresjonizmu. Wprowadzenie aparatu małoobrazkowego spowodowało rozwój reportażu fotograficznego, który osiągnął szczytowy rozkwit po II wojnie światowej.