Zawód fotografa jest niezwykle barwny i pełen ciekawych wyzwań. Zdjęcia pozowane, do dokumentów, sesje rodzinne, fotografia ślubna i wywoływanie zdjęć – to jedynie kilka usług, które można znaleźć w jego cenniku. Czym jeszcze zajmują się profesjonalni fotografowie?
Praca fotografa może być bardzo różnorodna. Zakłady i studia fotograficzne oferują szereg usług; od tych skierowanych do klientów biznesowych, po nawet najdrobniejsze zlecenia od osób prywatnych. Zdjęcia do dokumentów, sesje rodzinne, fotografia ślubna i wywolywanie zdjęć – to tylko kilka usług, które można znaleźć w cenniku fotografa. Profesjonaliści podejmują się wielu wyzwań, w wyniku których możemy cieszyć się dobrze uchwyconymi chwilami na dłużej.
W ostatnich latach, z uwagi na dostępność sprzętu, zawód fotografa stal się dużo bardziej popularny i atrakcyjny niż kiedyś. Nie zmienia to jednak faktu, że by móc określać się mianem profesjonalisty należy otrzymać stosowne wykształcenie i odbyć potrzebną praktykę zawodową. Oczywiście najważniejszym czynnikiem powinna być również pasja i chęć wykonywania tego, a nie innego zawodu. Fotograf to zawód artystyczny – ciężko więc osiągnąć w nim sukces, będąc jedynie dobrze wykwalifikowanym rzemieślnikiem, pracującym bez przekonania.
Fotograf często musi mierzyć się z różnego rodzaju wyzwaniami. Są jednak usługi, na tyle popularne, że można je znaleźć w niemal każdej ofercie studia fotograficznego.
W dzisiejszych czasach praktycznie żadne wydarzenie, czy impreza nie może odbyć się bez zdjęć. Łatwa dostępność sprzętu, popuarność serwisów społecznościowych, chęć zatrzymania chwili na dłużej i podzielenia się nią z nieobecnymi – to powody, dla których wykonywanie zdjęć stało się niemal nieodłączną częścią wszelkich spotkań towarzyskich i różnego rodzaju zorganizowanych wydarzeń, w których bierze udział większe grono osób.
Moda na zdjęcia wykonane smartfonem, tzw. selfie, jest już znana od lat. Problem w tym, że fotografie wykonane w ten sposób zwykle są raczej słabej jakości i wyglądają nieprofesjonalnie. Zwykle robione są na potrzeby mediów społecznościowych i nie mają charakteru reportażowego, z przebiegu całego wydarzenia. Takie zdjęcia gwarantuje tylko obecność osoby biorącej bierny udział w całym wydarzeniu, która ma na oku cały jego przebieg i może skupić się na tym, by uwiecznić ważne momenty w obiektywie.
Kiedyś fotograf był obecny tylko na oficjalnych uroczystościach. Dziś często zleca się im również fotografowanie mniejszych, kameralnych przyjęć i drobnych eventów. Bardzo często z takich usług korzystają młode pary organizujące śluby i wesela, ale też co raz częściej wieczory kawalerskie i panieńskie, komunie, urodziny, jubileusze, przyjęcia z okazji narodzin dziecka, zaręczyn, czy imprezy firmowe.
Sesje fotograficzne możemy podzielić w dwojaki sposób; ze względu na charakter oraz na miejsce. Jeśli chodzi o charakter, mogą to być sesje prywatne; indywidualne i grupowe lub profesjonalne, komercyjne. Pod pojęciem „prywatne” można rozumieć wszelkie zdjęcia zlecane fotografowi przez osoby niezwiązane z branżą, które fotografie wykorzystują w celach niekomercyjnych; np. pamiątkowych lub urzędowych. Sesje profesjonalne to takie, w których w rolę modela wcielają się zawodowcy, a zdjęcia służą np. w celach reklamowych.
Wśród sesji prywatnych również króluje fotografia ślubna. Bardzo wiele par decydujących się na oficjalne zawarcie związku małżeńskiego chce uczcić ten dzień pamiątkowymi zdjęciami. Sesje ślubne bywają różne od tradycyjnych, studyjnych, po bardzo pomysłowe, czasem nawet zwariowane, z nietypowymi plenerami w tle. Nieco większym tradycjonalizmem cechują się zwykle sesje rodzinne, chociaż i tu zdarzają się wyjątki. Niemałym wyzwaniem dla fotografa może być fotografowanie dzieci, które nie zawsze mają ochotę pozować tak, jak przewidział artysta. Przewidywalność to z kolei atrybut zdjęć wykonywanych do różnego rodzaju dokumentów (np. legitymacji, dowodu osobistego, paszportu, wiz lub prac dyplomowych), a także zdjęcia klasowe, rocznikowe i pracownicze (np. do identyfikatorów).
Sesje komercyjne i artystyczne wymagają z kolei dużej wiedzy i doświadczenia. Tu liczą się nie tylko umiejętności techniczne i znajomość zasad, ale również jakość sprzętu, akcesoria, pomysłowość, wizja i kompetencje interpersonalne. Współpraca z profesjonalnymi modelami, zwłaszcza tymi większego formatu, może być wbrew pozorom bardziej skomplikowana, niż w przypadku amatorów. Im większy budżet oraz rozmach sesji, tym wyższe oczekiwania i standardy spełnienia. Co więcej, w przypadku profesjonalnej sesji, jej wynik jest owocem nie tylko pracy fotografa, ale również modela i całego sztabu osób pracujących przy kwesiach technicznych; makijażu, strojach, sprzęcie, oświetleniu, aranżacji tła i rekwizytów.
Od kiedy fotografia w dużej mierze przeniosła się na płaszczyznę cyforwą, wzorsła popularność odnawiania zdjęć wykonanych metodą analogową oraz retusz cyfrowy fotografii. Ten drugi zwykle kojarzy się głównie z poprawianiem wyglądu modelek, jednak każdy, kto z fotografią cyfrową miał jakąkolwiek styczność wie, że obróbka to w dzisiejszych czasach niemal nieodłączny element procesu fotograficznego. Za jej pomocą poprawiana jest jakość, kolory i naświetlenie zdjęcia, korygowane są parametry obiektywu. Retusz pomaga również usuwać niedoskonałości, elementy, które psują efekt wiualny zdjęcia.
Możliwości te są też szczególnie przydatne w kontekście renowacji fotografii. Z uwagi na technikę wykonania, ciężko byłoby odnowić papierową wersję zdjęcia. Możliwe jest za to zeskanowanie go i poprawienie cyfrowej wersji nawet mocno zniszczonej przez czas fotografii. Profesjonalne programy graficzne pozwalają usunąć szumy, plamy, rysy, czy zagięcia. Umożliwiają również ożywienie wyblakłych kolorów, poprawę kontrastu, uwydatnienie słabo widocznych szczegółów, nałożenie kolorów na fotografię czarno-białą lub w sepii i wiele innych przydatnych funkcji, dzięki którym zdjęcie może wyglądać nawet lepiej niż w czasach swojej świetności.
Wielu fotografów oferuje usługi renowacji zdjęć w formie cyfrowej. Po zgraniu fotografii do pliku cyfrowego i poddaniu go odpowiedniej obróbce w programie graficznym, gotową kopię można z powodzeniem wydrukować na papierze błyszczącym lub matowym, dzięki czemu odrestaurowanym zdjęciem będziemy mogli się cieszyć również w formie tradycyjnej.