Fotoreportaż to reportaż składający się z serii zdjęć oraz załączonego krótkiego tekstu. Słowo reportage oznacza po francusku „opowiadać”, co jest w pełni uzasadnionym określeniem, gdyż celem fotoreportażu jest opowiedzenie konkretnej sytuacji poprzez cykl zdjęć, tak aby odbiorca poczuł się współuczestnikiem tego zdarzenia.
Dla wielu artystów opowiadanie historii za pomocą zdjęć jest największym osiągnięciem zawodowym. Co ciekawe, niektóre fotoreportaże mogą powstać w ciągu kilku minut, podczas gdy prace nad innymi trwają nawet kilka lat.
Historia fotoreportażu
Pierwsze reportaże powstawały już w XIX wieku. Fotografowane były wtedy wojny, lecz była to bardziej fotografia reportażowa, gdyż relacje te nie zawierały tekstu.
Prawdziwy fotoreportaż zaczął powstawać, gdy pojawiły się pisma wysokonakładowe używające obrazu do przekazywania informacji. Wkrótce stały się one wiodącym medium w kulturze I połowy XX wieku, a co za tym idzie, forma fotoreportażu stała się o wiele bardziej popularna.
Istota fotoreportażu
Zdjęcia do fotoreportażu powinny być robione spontanicznie, tak aby odbiorca miał wrażenie, że autor fotografii był uczestnikiem ukazanego wydarzenia. Warto jednak pamiętać, że takie fotografie w większości ukazują subiektywną opinię autora. Zależnie od jego zamysłu, materiał ma wywołać u odbiorcy określone odczucia i wyrobić odpowiednią postawę w stosunku do ukazanego zdarzenia.
Konstrukcja fotoreportażu
Nie ma z góry narzuconych reguł dotyczących tworzenia fotoreportażu. Powinien on za pomocą co najmniej jednego zdjęcia ogólnie wprowadzić w określoną sytuację, a następnie szczegółowo i poprzez skojarzenia opowiedzieć o tym zdarzeniu wykorzystując cykl fotografii. Fotoreportaż może być również jednozdjęciowy.
Najczęściej ma charakter społeczny, jednak może być też używany do opisywania wydarzeń kulturalnych, politycznych, sportowych, a nawet ważnych uroczystości rodzinnych.
Odrębną kategorię fotoreportażu utworzyło czasopismo „National Geographic”. Mimo tego, że jego konstrukcja niczym się nie różni od zwykłego fotoreportażu, to zdjęcia zamieszczane w tym czasopiśmie starają się ukazać wyjątkowe i niedostępne miejsca nieodkrytego świata przyrody, oddalonego od cywilizacji oraz człowieka.