Łączy on w sobie elementy zarówno dzierżawy, jak i kredytu. Umowa ściśle określa warunki korzystania z pojazdu dla leasingobiorcy. Przedmiot leasingu w trakcie jej trwania nie staje się jego własnością, lecz zostaje on udostępniony na pewien czas. Istnieje możliwość wykupu poleasingowego auta za kwotę najczęściej o wiele niższą od wartości rynkowej.
Nie tylko samochód może być wzięty w leasing, prowadząc działalność gospodarczą, również maszyny i nieruchomości można wziąć w leasing.
Nic dziwnego, że przedsiębiorcy, zwłaszcza tacy dopiero rozpoczynający działalność, pragną zminimalizować koszty, a samochód jest jednym z bardziej znaczących.
Przy leasingu operacyjnym VAT naliczany jest stopniowo, uwzględniając każdą ratę. Umożliwia on wrzucenie w koszty uzyskania przychodu prawie wszystkich kosztów związanych z przedmiotem, którego leasing dotyczy. Jeśli jest to samochód, poza ratą leasingową, zaliczają się do tego również koszty paliwa, przeglądu, czy zakupu wyposażenia.
Natomiast gdy decydujemy się na leasing finansowy całość podatku płaci się razem z pierwszą ratą, do kosztów uzyskania przychodu wrzuca się tylko odsetki od rat leasingowych. W tym przypadku jednak od początku jest się posiadaczem leasingowanego samochodu, można więc dokonać odpisu amortyzacyjnego.
Dla przeważającej większości przedsiębiorców leasing operacyjny będzie korzystniejszy, jednak w kilku specyficznych przypadkach, wariant finansowy bardziej się opłaca, np. gdy: chce się być właścicielem auta od samego początku trwania leasingu, chce się odliczyć całość VAT od razu, wybiera się samochód używany, co sprawia, że podatek VAT nie wynosi 23%.
Dobrą wiadomością jest to, że leasing mogą otrzymać również młodzi przedsiębiorcy na samym początku prowadzenia działalności, nawet od pierwszego dnia. Trzeba jedna liczyć się z podwyższoną opłatą wstępną. Można wybrać leasing dla młodych firm, gdzie w uproszczonej procedurze zawarcia umowy potrzebne są dowód osobisty, wniosek oraz NIP, REGON i KRS.
Im nowszy samochód, tym łatwiej o dobry leasing, jednak można podpisać umowę leasingową również dla samochodu używanego, którego wiek nie może jednak przekroczyć 5-6lat, wiek pojazdu i leasingu nie powinny razem przekraczać 8 lat. Wpłata własna wynosi 10-15% - więcej niż w przypadku nowego auta. Sprzedawca powinien wystawić pełną fakturę VAT.
Nie trzeba być przedsiębiorcą, aby móc skorzystać z leasingu. Leasing konsumencki przeznaczony jest dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej i może być alternatywą dla kredytu. Działa on podobnie jak leasing dla firm, nie kupujemy wtedy pojazdu, lecz użytkujemy, sami decydując, czy nabędziemy go po zakończeniu umowy. W procedurze uproszczonej do zawarcia umowy wystarczy wniosek oraz dwa dokumenty ze zdjęciem, w zwykłej również wyciąg z konta bankowego i zaświadczenie o zatrudnieniu. Warto tutaj zaznaczyć, że należy się liczyć z koniecznością ubezpieczenia auta, ponieważ w razie szkody całkowitej lub kradzieży, leasingodawca może wymagać natychmiastowego spłacenia wszystkich pozostałych rat.