Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej to obowiązki, ale też przywileje. Jednym z nich jest korzystanie z budżetu unijnego. Polska jest największy beneficjentem tychże funduszy. Obywatele mogą z nich korzystać w sposób indywidualny. Zostały utworzone różne programy, z których to może otrzymać pieniądze na określone cele. Mogą być to dotacje różnego rodzaju. Na cele firmowe lub domowe.
Złożenie takie wniosku to często czasochłonne zadanie. Jego przygotowanie musi charakteryzować się wysoką dokładnością. Wielu z nas nie lubi wizyt w urzędach, tej całej papierologii i biurokracji. Wnioski unijne z tym właśnie się kojarzą, a nie muszą. Na rynku istnieje wiele firm, które prowadzą usługi z zakresu finansów i prawa, które oferują również doradztwo z dziedziny dotacji unijnych. Specjaliście pomogą nam dobrać to co będzie dla nas najbardziej opłacalne i chętnie wyjaśnią wszelkie wątpliwości z tym związane. Często bez pomocy fachowców uzyskanie pieniędzy z Unii jest trudne i kończy się niepowodzeniem. Warto wiedzieć, co w naszym przypadku nam przysługuje, jakie wnioski należy wypełnić i o jakich kwotach można mówić i w jakim czasie musimy się wywiązać z zobowiązań, aby wszystko skończyło się pomyślnie.
Obecnie trendem w ekologii jest fotowoltaika. Solary, pompy ciepła i zielona energia. Takie zmiany przynoszą korzyści osobie, która zmienia piec z „kopciucha” oraz państwu, które dąży do zmniejszenia emisji CO2 oraz redukcji smogu. Ma to realny wpływ na zdrowie obywateli, dlatego można się starać o dotacje unijne na zmianę pieca. Taka zmiana wiąże się z kosztami, od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od wielkości metrażu domu, mieszkania, ale też rodzaju pomp ciepła i ilości solarów. Dzięki funduszom unijnym może otrzymać zwrot nawet większej części tej kwoty. Złożenie wniosku nie jest jednak jednoznaczne z otrzymaniem dotacji, zależy to właśnie od jakości wniosku oraz korzyściach zmian. Dlatego ważne jest by w tej kwestii zaufać tym, którzy się na tym znają.