Konflikty i różnego rodzaju kryzysy pojawiające się w rodzinie mają duży wpływ na jej rozpad. Te problemy są rozwiązywane na różne sposoby, a wszystko to w desperackiej próbie ratowania rodziny. Jedną z tych metod jest mediacja.
Mediator to osoba z zewnątrz, która za zgodą stron towarzyszy rodzinie w rozwiązywaniu konfliktów. Prowadzi tzw. mediację, rozwiązywanie sporów lub proces rozwiązywania konfliktów. Mediacja to stosunkowo nowa forma rozwiązywania sporów. Mediacja może być stosowana w sprawach cywilno-karnych, a nawet w sprawach sądowych i administracyjnych. Jeśli chodzi o sprawy rodzinne, mediacja może pomóc w ustaleniu sposobów wykonywania obowiązków rodzicielskich i kontaktów z dziećmi. W drodze mediacji można ustalić wysokość i sposób wypłaty alimentów. Mediator może pomóc rozwiedzionym małżonkom w uporządkowaniu ich majątku. Rozwód nie jest możliwy w drodze mediacji.
Jeżeli jednak małżeństwo ma szansę trwać, sąd może skierować strony do mediacji. Mediacja jest jednak całkowicie dobrowolna. Ponadto to strony biorące udział w sporze wybierają mediatora. Dopiero gdy sąd powołuje się na mediację, jednocześnie wyznaczany jest mediator. Gdy sąd kieruje mediację, strony mogą odmówić zgody na proces. Mediator zobowiązany jest do zachowania bezstronności w procesie mediacji oraz zachowania w tajemnicy faktów, które poznał w trakcie mediacji.
W sprawach rodzinnych mediatorem może być każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych oraz pełnię praw publicznych. W sprawach rodzinnych jest to zwykle prawnik, psycholog lub połączenie obu. Należy zauważyć, że w sprawach karnych i nieletnich mediatorzy muszą spełniać określone wymagania, aby móc wykonywać swoje obowiązki. Koszt mediacji ponoszą strony. Zazwyczaj są one ponoszone w połowie, chyba że strony postanowią inaczej. Nawet jeśli strony są zwolnione z opłat sądowych, opłaty mediatora nie są objęte tym zwolnieniem. O ile strony nie uzgodnią inaczej, koszty mediacji na podstawie skierowań sądowych i ugód są kompensowane.