Inaczej zwane bezpieczeństwem teleinformatycznym. Jest to również zbiór wszystkich problemów z zakresu telekomunikacji i informatyki związanych z szacowaniem i kontrolą zagrożeń wynikających z użytkowania komputerów, sieci komputerowych oraz przesyłania danych do odległych lokalizacji, rozpatrywanych z punktu widzenia bezpieczeństwa, integralności i dostępności.
Budowa bezpiecznych systemów i aplikacji teleinformatycznych jest celem wysiłków projektantów i programistów sieci oraz przedmiotów teoretycznych, zarówno z zakresu telekomunikacji, informatyki, jak i ekonomii. Doprowadziło to do opracowania metod oceny bezpieczeństwa i kontroli ryzyka, których przegląd przedstawiono poniżej. Pomimo tych wysiłków, biorąc pod uwagę złożony i uciążliwy charakter wielu proponowanych procesów, naruszenia bezpieczeństwa stanowią poważny i wymierny problem dla użytkowników sieci teleinformatycznych.
Spotkać się możemy z dwoma głównymi dziedzinami w walce z zagrożeniami bezpieczeństwa. Pierwszym z nich jest jak najskuteczniejsze zapobieganie występowaniu takich błędów. Chociaż praktycznie niemożliwe jest wyeliminowanie luk bezpieczeństwa w złożonych systemach teleinformatycznych, zaproponowano kilka metod zmniejszania ryzyka błędów podczas tworzenia oprogramowania.
Korzyści płynące z nowoczesnej technologii wiążą się również z pewnym ryzykiem, tutaj należy wspomnieć, że nawet najlepszym rozwiązaniom bezpieczeństwa IT może brakować często pomijanego elementu ludzkiego. Do najważniejszych przykładów zagrożeń należą przede wszystkim słabe hasła, strony wykradające hasła, a nawet przypadkowa utrata danych.