Opera to specjalne widowisko muzyczno-dramatyczne, w którym każda wypowiedziana przez śpiewaków kwestia jest śpiewana. Łączy ona w sobie muzykę, taniec, plastykę, gestykulację i teatr. Można ją również nazwać wokalno-instrumentalnym dziełem scenicznym wyróżniającym się tym, że muzyka współdziała w nim z akcją dramatyczną. Opera wywodzi się renesansowych maskarad karnowałowych, które przekształciły się z czasem w widowiska dramatyczne.
Opera składa się z kilku aktów, podzielonych na mniejsze sceny. Jest on skonstruowana z: partii wokalnych (w tym solowych, chóralnych i zespołowych, partii orkiestrowych (podzielonych na uwerturę i intermezzo), wstawek baletowych oraz kilku, sporadycznych partii mówionych.
Wyróżniamy kilka rodzajów opery w tym: operę buffa (komiczna wersja opery), operę balladową (tzw. śpiewogra), operę semiseria (opera poważna posiadająca elementy komiczne), operę seria (poważna), operę wodewilową (specyficzna odmiana opery zawierająca lekki muzyczny utwór sceniczny charakteryzujący się cechami farsy) oraz operetkę (specjalne dzieło operowe mające funkcję rozrywkową).
Operetka to specjalny sceniczny utwór muzyczny przygotowany z dialogów śpiewanych oraz mówionych. Jest on bardzo podobny do zwykłej opery, ale cechuje się lekką i melodyjną muzyką oraz komediową, a wręcz komiczną akcją. Jest ona spokrewniona z wodewilem, singspielem i operą komiczną. Składa się ona głównie z partii wokalnych, instrumentalnych oraz tanecznych. Oprócz tego posiada ona fragmenty niemuzyczne m.in. monologi.