Pielgrzymką nazywamy podróż do miejsc świętych motywowanych pobudkami religijnymi. Są one mocno zróżnicowane, niektórzy ludzie idą na pielgrzymkę by dać wyraz zadośćuczynieniu za popełnione winy lub prośbie o zdrowie, czy pomyślność do sił wyższych, jak również wyrażenie wdzięczności i dziękczynienia za odzyskane zdrowie, czy urodzenie dziecka. Pielgrzymi, zwani również pątnikami, podróżują zarówno zbiorowo, jak i indywidualnie.
Pielgrzymowanie istniało już w czasach przedchrześcijańskich. Później tradycja została ta przejęta przez chrześcijan, którzy początkowo pielgrzymowali głównie do miejsc powiązanych z życiem i śmiercią Chrystusa. Pierwsze pielgrzymki datuje się na IV wiek, pierwszy zachowany opis pielgrzymki pochodzi z 333 roku. W czasach średniowiecza pielgrzymowano również do Rzymu oraz miejsc związanych z apostołami, np. do grobów apostołów Piotra i Pawła w Rzymie i św. Jakub Apostoła w Hiszpanii. Tendencja ta nasiliła się, kiedy muzułmanie opanowali Ziemie Świętą. W Polsce pielgrzymowano najczęściej do grobu męczennika św. Wojciecha czy sanktuarium na Świętym Krzyżu znajdującym się w Górach Świętokrzyskich.
Popularnymi celami pielgrzymek na terenie Polski są Jasna Góra, Wadowice, Łagiewniki, czy Licheń. Szczególną rolę odgrywa piesza pielgrzymka na Jasną Górę, która gromadzi co roku kilkadziesiąt tysięcy ludzi, odbywa się latem. W sumie w Polsce znajduje się 96 ośrodków pielgrzymkowych.
Natomiast poza granicami Polski najczęstszymi miejscami pielgrzymek są m. in. Ziemia Święta, Watykan, katedra Santiago de Compostela w Hiszpanii, największe katolickie sanktuarium w Guadelupe w Meksyku, największy na świecie ośrodek kultu maryjnego w Lourdes we Francji, czy miejsce objawień w Fatimie w Portugalii.
Istotna jest oczywiście cena, należy też zwrócić uwagę na koszty dodatkowe niepokrywane przez organizatorów, jak np. bilety wstępu do różnych miejsc. Ważny jest również rodzaj transportu, plan wycieczki i zapewnianie noclegu.