Wspinaczka jest to sport polegający na przemieszczaniu się w stromym oraz trudnym terenie, gdzie wymagane jest użycie rąk do utrzymania równowagi. Historia tego sportu sięga 400 lat p.n.e. o czym świadczą chińskie akwarele przedstawiające ludzi wspinających się na skały. Dla niektórych wspinanie to nie tylko sport, a styl życia.
Wspinaczkę mogą uprawiać zarówno kobiety jak i mężczyźni bez względu na wiek. Ilość kończyn u wspinacza nie ma znaczenia. Osoby niepełnosprawne nie są w tym sporcie wykluczane, mają po prostu trudniej. W profesjonalnej wspinaczce istnieją jednak pewne wymagania psychofizyczne względem wspinaczy. Powinni mieć dobre poczucie równowagi, silne palce (zwłaszcza we wspinaczce skalnej) oraz doskonałą wydolność fizyczną (we wspinaczce wysokościowej). Muszą również potrafić zachować spokój, gdyż niekiedy wizja bolesnego spadku mogłaby ich sparaliżować, a to nie skończyłoby się dla nich dobrze. Przyjęło się, że w środowisku wspinaczkowym wszyscy są na „ty”, niezależnie od wieku i doświadczenia.
Czy jest bezpieczny?
Ryzyko wypadku na sztucznej ścianie czy w skałkach jest niewielkie. Lecz w wysokich górach, gdzie czyhają zagrożenia w postaci nagłych zmian pogody czy lawin, ryzyko wypadku jest o wiele większe. Jest to sport ekstremalny, a więc najważniejsze to przestrzegać zasady bezpieczeństwa.
Przygodę ze wspinaczką najlepiej zacząć od uczęszczania na ściankę wspinaczkową. Jest to najłatwiejszy sposób na początek wspinania. Możemy się tam wybrać wraz ze znajomym, gdzie w kilka minut zostaniemy przeszkoleni przez profesjonalistów z podstawowych technik asekuracji. Po tym szkoleniu będziemy już gotowi na pierwszą wspinaczkę. Jeżeli spodoba nam się taki sposób spędzania czasu i będziemy wspinać się regularnie, możemy podnieść poprzeczkę i na przykład zapisać się na sekcję wspinaczkową. Jest to zazwyczaj grupa 4-8 osobowa, do której przydzielony jest instruktor. Uczy on zarówno podstawowych jak i zaawansowanych technik wspinania.
Jeśli chcielibyśmy docelowo wspinać się w skałach, a jesteśmy początkujący, warto w takiej sytuacji zrobić kurs wspinaczkowy w skałach. Takie kursy trwają od 4 do 6 dni, na których można nauczyć się wspinania oraz zasięgnąć informacji na temat wyspecjalizowanego wyposażenia towarzyszącego podczas wspinaczki. Jest to najlepszy sposób na bezpieczny start ze wspinaniem w skałach. Wiedza z książek lub Internetu również może okazać się przydatna, jednak w tym przypadku jedynie poprzez praktykę możemy się naprawdę czegoś nauczyć.
Zawody wspinaczkowe
Obecnie można spróbować swoich sił w zakresie wspinaczki klasycznej jak i lodowej w organizowanych zawodach wspinaczkowych. Odbywają się one na sztucznych ścianach wspinaczkowych.
Najważniejsze w tym sporcie jest zadowolenie z siebie i dobra zabawa. Jeśli nasze wspinanie będzie bezpiecznie, możemy pasjonować się nim aż do późnej starości, w międzyczasie poznając wielu ciekawych i wartościowych przyjaciół.