Podcinanie, farbowanie, czy prostowanie? To, o jaką usługę poprosimy fryzjera zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz okazji, z jakiej wybraliśmy się do salonu. Nie każdy stylista fryzur specjalizuje się w każdej technice fryzjerskiej, istnieją jednak zabiegi, które spotkać możemy na co dzień, niemal w każdym salonie.
Kiedyś fryzjer był swego rodzaju rzemieślnikiem, operującym w wyuczonych technikach. Dziś zawód ten przeżywa prawdziwy rozkwit, a kwalifikacje specjalistów rosną. Coraz częściej używa się też określenia „stylista fryzur”. Fryzjer już nie tylko ścina i farbuje włosy, ale również dobiera odpowiednią technikę do struktury włosów i owalu twarzy, wykonuje zabiegi poprawiające jakość włosów oraz podejmuje się skomplikowanych, wieloetapowych koloryzacji.
Praca w salonie fryzjerskim to zajęcie wymagające specyficznego podejścia do klienta. Jego kontakt z wykonawcą usługi jest wyjątkowo bezpośredni. Osoba korzystająca z usług fryzjerskich powinna czuć, że będzie mogła zaufać specjaliście. Ponadto zwykle oczekuje, że potraktuje on jego zlecenie indywidualnie, wyjątkowo. Dlatego też fryzjer na każdym kroku musi dbać o to, nie tylko o wysoką jakość swojej usługi, ale również o atmosferę, jaka panuje w salonie oraz o poprawne ale profesjonalne relacje, jakie łączą go z klientem.
Z roku na rok najnowsze trendy we fryzjerstwie ulegają zmianom. Dzieje się tak za sprawą mody, a także nowym technologiom, które wciąż ewoluują. Są również usługi ponadczasowe, które pozostają w podobnej formie przez lata. Dobry fryzjer powinien znać zarówno podstawy, znane i powszechnie stosowane techniki, jak również na bieżąco śledzić nowości branżowe i trendy. Klienci mogą mieć bardzo różne pomysły i wymagania. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że istnieje jeden wspólny mianownik; wszyscy oczekują tego, że nowa fryzura będzie dobrze się prezentować i wyglądać lepiej, niż przed wizytą w salonie.
W ostatnich latach, do powszechnie wykonywanych zabiegów fryzjerskich zalicza się:
Strzyżenie
Skracanie włosów zdecydowanie najbardziej podstawowa usługa zarówno we fryzjerstwie damskim, jak i męskim. Wykonuje ją praktycznie każdy fryzjer, w każdym salonie. To, że jest to praca podstawowa, nie znaczy jednak, że najłatwiejsza. Nawet proste strzyżenie może nam zdradzić kunszt fryzjera i umożliwić ocenę jego umiejętności. Usługę tą wykonuje się za pośrednictwem maszynki lub specjalistycznych nożyczek – w zależności od wybranej techniki. Do najbardziej znanych należą: cieniowanie, palcowanie, wyrównywanie, degażowanie i strzępienie.
Stylizacja włosów
Zwykle na układanie fryzur umawiamy się przed jakąś ważniejszą uroczystością, np. przyjęciem ślubnym, urodzinowym, studniówkowym, sylwestrowym, inną uroczystością rodzinną lub służbową lub wystąpieniem. Rodzaje wykonywanych fryzur zmieniają się w zależności od aktualnych trendów. W 2018r. jednymi z najchętniej wybieranych uczesań były upięcia, warkocze, koki, loki, fryzury na włosach doczepianych oraz stylizacje włosów prostowanych. Przy wyborze stylizacji warto jednak kierować się nie tylko modą, ale również kształtem, owalem twarzy oraz dopasowaniem pomysłu do okazji.
Koloryzacja jednolita i farbowanie odrostów
W dzisiejszych czasach niemal każda kobieta, choć raz w życiu decyduje się na zmianę koloru włosów. Stała koloryzacja lub rozjaśnianie często wiąże się jednak również z farbowaniem odrostów, stąd też zabiegi te rzadko kończą się na jednorazowej wizycie w salonie. Najistotniejszą czynnością w kontekście koloryzacji włosów jest dobór odpowiedniej farby. Ważny jest też sposób nakładania farby oraz czas odbarwiania. Powszechnie farbowaniem nazywa się każdą zmianę koloru włosów, teoretycznie jednak pojęcie to dotyczy jedynie koloryzacji. Inną kwestią jest rozjaśnianie, czyli odbarwianie pigmentu zawartego we włóknach włosów. Jest to zabieg bardziej inwazyjny, ale też jednocześnie bardziej trwały. Warto pamiętać, że po koloryzacji lub rozjaśnianiu włosy wymagają szczególnej pielęgnacji specjalnymi kosmetykami przeznaczonymi do włosów farbowanych.
Ombre
W ostatnich latach bardzo popularna stało się rozjaśnianie jedynie końcówek włosów. Takie rozwiązanie, stylizowane na długie odrosty, jest bardzo wygodne, ponieważ zwykle nie wymaga farbowania odrostów. Jest to również świetne rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rozjaśnianiem włosów, gdyż w razie potrzeby, końcówki łatwiej ściąć i powrócić do naturalnego koloru włosów. Będzie to również dobre wyjście dla tych, którzy włosy rozjaśniali w przeszłości, a teraz pragną dać swoim włosom nieco wytchnienia od koloryzacji.
Sombre
Sombre to koloryzacja bardzo podobna i często mylona z ombre. Między tymi dwoma fryzurami występują jednak wyraźne różnice. Ta koloryzacja wygląda nieco subtelniej, przez bardziej stonowane przejścia między kolorami. Ombre zakłada zwykle wyraźny kontrast pomiędzy nasadą a końcówkami włosów, natomiast sombre to bardzo delikatne rozjaśnianie o jeden – dwa tony. Ponadto sombre często wykonuje się wysoko, kilka centymetrów od cebulki włosa, podczas gdy w przypadku ombre rozjaśniane są głównie końcówki lub włosy od połowy długości.
Upięcia
Najczęściej mówi się o nich w kontekście ślubnym. Są efektowne i wymagają dużego nakładu pracy, dlatego też kobiety decydują się na nie zwykle tylko z wyjątkowych okazji. W kontekście fryzur ślubnych najczęściej mówi się o upięciach włosów z warkoczem, upięciach luźnych, gładkich kokach, upięciach z lokami, a nawet upięciach z dodatkami, takimi jak siatka, kwiaty lub kapelusz. Takie uczesania zdarzają się również z okazji studniówek, bali sylwestrowych, karnawałowych, oficjalnych gali, czy wystawnych przyjęć.
Keratynowe prostowanie włosów
Keratynowe, zwane również brazylijskim, prostowanie włosów, to rozwiązanie popularne wśród miłośniczek mody. Praktyczne i estetyczne, dobrze sprawdza się również jako zabieg pielęgnacyjny, wzmacniający strukturę włosa. Polega na zaaplikowaniu płynnej keratyny, czyli podstawowego budulca włosów, a następnie wyprostowaniu ich w temperaturze ponad 200 stopni. Zabieg ten ma na celu uzupełnić ubytki, które powstają na skutek np. farbowania, prostowania, czy uszkodzeń mechanicznych. Dzięki temu włosy zyskują nie tylko wzmocnioną strukturę, ale również poprawia się ich wygląd; zyskują połysk, jednolitość, gładkość i miękkość. Efekty zabiegu mogą utrzymywać się nawet do pięciu miesięcy.
Sauna włosów
Innym, powszechnie znanym i typowo pielęgnacyjnym zabiegiem fryzjerskim jest sauna włosów. Polega na zaaplikowaniu specjalnej odżywki, która wnika we włosy pod wpływem temperatury. Dzieje się to przy pomocy urządzenia potocznie nazywanego „hełmem”, które za pomocą pary wodnej rozprowadza ciepło wokół spiętych włosów. Wilgoć i temperatura zmiękcza łuskę, dzięki czemu składniki odżywki; keratyna i D-pantenol mogą lepiej wniknąć do struktury włosa, wzmocnić je i uzupełnić ubytki. Zabieg sauny włosów jest szczególnie polecany osobom regularnie farbującym włosy lub poddającym je pod działanie wysokiej temperatury.