Apteki to specjalne stworzone placówki ochrony zdrowia publicznego, które zajmują się głównie wydawaniem leków i wyrobów medycznych, zarówno na receptę jak i bez niej. Oprócz tego w aptekach usługi świadczą wykwalifikowani specjaliści, którzy sporządzają oraz wydają leki, a także udzielają dokładnych informacji na temat działania, receptur i zastosowania leków i wyrobów medycznych.
W każdej, ogólnodostępnej aptece w Polsce możemy znaleźć:
Leki gotowe – to wszystkie leki i produkty lecznicze dostępne w aptece, które nie zostały w niej wcześniej wyprodukowane. Należą do nich zarówno leki na receptę (refundowane oraz w 100% płatne), jak i leki bez recepty.
Leki apteczne – są to wszystkie preparaty i produkty lecznicze, które zostały stworzone na miejscu (w danej aptece) na podstawie odpowiedniej receptury farmakopealnej.
Wyroby medyczne – to produkty o przeznaczeniu medycznym takie jak np. plastry, bandaże, sprzęt diagnostyczny czy implanty. Oznacza to, że są to wszystkie wyroby znajdujące się w aptece, które wspomagają główne leczenie chorób pacjenta.
Leki recepturowe – są to leki specjalnie przyrządzane dla danego pacjenta. Są one sporządzane w specjalnym pomieszczeniu recepturowym apteki, w której zostały one zlecone. Leki te powstają na podstawie przepisu, który został określony na recepcie od lekarza.
Środki spożywcze dla specjalnego przeznaczenia żywieniowego – są to produkty spożywcze, które są przeznaczone do zaspokajania podstawowych potrzeb człowieka. Środki te jednak różnią się składem oraz sposobem przygotowania od normalnych produktów spożywczych, dlatego są one często droższe i trudniej dostępne.
Każda apteka powinna w pełni zaspokajać potrzeby zdrowotne ludności zamieszkującej miejscowość, w której się znajduje. Jeśli apteka nie posiada potrzebnych leków i nie spełnia wymagań pacjentów, jest ona zobowiązana do zamówienia danych produktów i sprowadzenia ich do apteki na uzgodniony z pacjentem termin.