W dobie dzisiejszych czasów, gdzie z powodu chorób nowotworowych umiera ok. 10 milionów Polaków rocznie, warto pamiętać o regularnych badaniach . Profilaktyczne sprawdzanie swojego zdrowia w laboratorium może przedłużyć nam życie o wiele lat, dzięki wczesnym wykryciu choroby, kiedy można jeszcze ją wyleczyć.
Podstawowym badaniem, jakie należy wykonywać, jest morfologia . To badanie powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. Wyniki badań odzwierciedlają stan naszego organizmu- ilość krwinek białych, czerwonych oraz płytek krwi. W przypadku wykonania podstawowej morfologii, jeżeli jakikolwiek wskaźnik zaniepokoi lekarza, zleci dodatkowe badania, które pozwolą wykryć przyczynę podwyższenia/obniżenia danej składowej.
Nie można także zapomnieć o badaniu moczu . Z zaleceń lekarzy wynika, iż to badanie powinno wykonywać się co 2-3 lata. W wynikach badania uwzględnia się barwę i wygląd moczu, jego ciężar, zapach, odczyn, przejrzystość, glukozę, białka, czy ciała ketonowe w moczu. Analiza moczu niesie ze sobą informacje dotyczące prawidłowego funkcjonowania naszych nerek i układu moczowego. Dodatkowo wykrycie glukozy w moczu może pozwolić wykryć nam takie choroby jak cukrzyca.
Mężczyźni powinni także wykonywać badanie PSA . Jest to najlepsza metoda, która pozwoli wykryć raka prostaty. Na nowotwór prostaty choruje ok. 20% pacjentów onkologicznych w Polsce. To badanie często nadal jest tematem tabu, co powoduje większą śmiertelność, ponieważ rak zostaje wykryty w późnym stadium. Badanie PSA mężczyźni powinni zacząć wykonywać po 50 roku życia, jeżeli wcześniej nie zauważyli żadnych nieprawidłowości np. podczas oddawanie moczu. Jeżeli cokolwiek ich niepokoi, warto udać się na badanie wcześniej.
Istnieje wiele badań, które należy regularnie wykonywać. W trakcie wizyty u lekarza warto poprosić o skierowanie na badania do laboratorium . Dobierze on wszystkie odpowiednie wskaźniki, które należy sprawdzić. Po badaniach należy wrócić do lekarza w celu przeprowadzenia analizy lekarskiej.