Pojawiające się bóle często informują np. o możliwym przemęczeniu, stresie, urazie lub złym ułożeniu ciała przez dłuższy czas i zazwyczaj nie powodują u nas zmartwień dopóki przyczyna jest prosta do lokalizacji i eliminacji. Jeśli jednak odczuwasz takie bóle dość często i dodatkowo nie masz już pomysłu na wyeliminowanie przyczyny, warto jest przyjrzeć się problemowi dokładniej i starać się go wyeliminować. Czym jest masaż leczniczy i jak się do niego przygotować?
Masażem leczniczym nazywamy działania, które mają na celu zapobieganie chorobom, leczenie ich lub zmniejszanie ich objawów. Ma on zastosowanie w różnych obszarach, np. w sporcie, kosmetyce, relaksacji. Można go także zaliczyć do metod medycyny naturalnej.
Wyróżniamy następujące rodzaje masażu:
- Masaż klasyczny- najpopularniejszy rodzaj masażu. Stosuje się tu 8 technik masowania. Można dzięki z ich pomocą osiągnąć efekt rozluźniający bądź pobudzający. Podczas zabiegu używa się środka poślizgowego, np. oliwki.
- Masaż segmentarny- pozwala na wykrycie oraz usunięcie zmian chorobowych. Wykorzystuje wiele chwytów i technik. Znajduje także zastosowanie w leczeniu narządów wewnętrznych. W tym typie masażu nie stosuje się żadnych środków poślizgowych.
- Masaż tensegracyjny- oparty na zależnościach strukturalnych występujących między mięśniami, powięziami i więzadłami. Wykonywany jest tu masaż punktów o dużej wrażliwości na dotyk oraz tkanek, w których wystąpiło wzmożone napięcie spoczynkowe w celu przywrócenia ich napięcia.
- Drenaż limfatyczny- usprawnia krążenie limfy. Istotne jest, by podczas tego masażu nie rozgrzewać tkanek.
- Masaż tkanek głębokich- głownie działa na tkanki podskórne. Siłę nacisku wybiera się dostosowując do pacjenta. Stosowanie środków poślizgowych występuje tu w niewielkiej ilości lub nie występuje wcale.
- Masaż punktowy (akupresura, Shiatsu)- masaż ten można łączyć np. z masażem klasycznym. Polega na oddziaływaniu na określone punkty i ich energię na ciele człowieka.
- Masaż łącznotkankowy- działanie odbywa się w obrębie tkanki łącznej. Masaż ma dać pacjentowi uczucie zacięcia lub draśnięcia paznokciem. Podczas zabiegu należy w odpowiedniej kolejności masować strefy zmian łącznotkankowych.
- Masaż centryfugalny/ dostawowy- stosowany się po kontuzjach stawowych i okołostawowych, takich jak: stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia. Stosuje się go z środkami poślizgowymi.
- Masaż lodem- wykonywany miejscowo z wykorzystaniem lodu. Działa to m.in. przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo i przeciwbólowo.
Przed rozpoczęciem masażu przeprowadzany jest z nami wywiad. W trakcie wywiadu dobiera się rodzaj masażu m.in. na podstawie wieku, płci, masy ciała, ogólnego stanu zdrowia (możliwe przeciwskazania) oraz rodzaju choroby jaką posiadamy. Jesteśmy także informowani o przebiegu masażu, ale intensywność ruchów jest bardziej dostosowywana przez masażystę podczas wykonywania zabiegu. Części ciała, które są odkryte i niemasowane powinny zostać nam przykryte.
Przeciwskazaniem do wykonania masażu może być np.: brak zlecenia lekarskiego, choroby skóry, żylaki, nowotwory, krwawienia, ostre stany zapalne, gorączka czy tętniaki aorty.