Współczesna medycyna ma wiele gałęzi, które pojawiają się wraz z postępem technologicznym. Wciąż jednak możemy w niej znaleźć elementy leczenia np. oparte o zioła i rośliny lecznicze. Czym jest medycyna naturalna i jakie ma możliwości?
Nazwa medycyny naturalnej bierze się z elementów, jakie się w niej stosuje. Są to głównie składniki pochodzenia naturalnego (zdrowa żywność, dietetyka naturalna, ziołolecznictwo, kosmetyki naturalne), a także metody oraz praktyki, które działają leczniczo, ale nie jest to potwierdzone żadnymi badaniami naukowymi (terapie manualne, leczenie schorzeń). Nazywana jest też medycyną alternatywną i w dzisiejszych czasach zdominowanych przez kult zdrowego odżywania, stanowi świetne uzupełnienie medycyny konwencjonalnej. Często jest ona uważana za nieetyczną, ale zyskuje popularność nawet w Polsce.
Do najpopularniejszych metod medycyny naturalnej należą:
- Ziołolecznictwo (stosowanie zimnych ziół przy leczeniu chorób gorąca, a ciepłych- przy chorobach zimna)
- Przyrodolecznictwo czyli klimatoterapia (wykorzystanie metod opartych na działaniu czynników występujących w przyrodzie, np. klimat)
- Ciepłolecznictwo (leczenie ciepłem),
- Hydroterapia (leczenie polegające na zewnętrznym stosowaniu wody o różnych postaciach: ciekłej, stałej lub gazowej),
- Masaże (np. klasyczny, akupresura),
- Gimnastyka,
- Zdrowe odżywianie,
- Diety.
Medycyna naturalna, pomimo swojej niegroźnej nazwy wciąż wymaga od nas zachowania środków ostrożności. Pamiętaj, że może być praktykowana tylko przez osoby w tym celu przeszkolone. Wybór osób, które nie mają odpowiednich kwalifikacji jest groźny dla zdrowia, podobnie jak działanie na własną rękę. O ile dietę możemy dobierać sami, o tyle leki, które używane są w tych metodach należy przyjmować pod ścisłą kontrolą lekarza. Należy też uważać na przyjmowane zioła. Niektóre z nich w nadmiarze mogą spowodować silniejsze objawy choroby- a nawet zatrucie, a nie je zlikwidować.