Rośliny potrzebują dawki niezbędnych składników. Aby przyswoiły one optymalną ilość tych składników, ważne jest właściwe zastosowanie nawozów. Stosowanie ich w nieodpowiednim terminie i przy złej pogodzie może nie poskutkować.
Pierwsze nawożenie przeprowadza się wiosną, koło połowy kwietnia, przed kwitnieniem krzewów. Jako, że jest to okres rozwoju roślin, szczególnie potrzebują one składników pokarmowych. Nawożenie roślin ważne jest też po sadzeniu i po cięciach pielęgnacyjnych. Najlepszą pogodą na nawożenie są dni pochmurne, bezwietrzne, przed deszczem.
Drzewa i krzewy nawozimy w czasie sadzenia, wypełniając dołek ziemią zmieszaną z kompostem pół na pół. Zamiast kompostu możemy stosować nawozy długodziałające. Nie wolno stosować nawozów, które przeznaczone są do stosowania na powierzchnię gleby. Może to spowodować uszkodzenie korzenia i całej rośliny. Można rozsypywać wokół rośliny gotowe mieszanki nawozowe, które przeznaczone są do różnego typu roślin.
Ozdobne rośliny jednoroczne nie wymagają intensywnego nawożenia, więc może to być dla nich szkodliwe. Intensywne nawożenie powoduje bujny wzrost i opóźnione kwitnienie. Najlepiej nawozić te rośliny nawozem rozpuszczonym w wodzie.
Większość drzew i krzewów nawozi się do połowy sierpnia. Roślina musi się potem przygotować do zimy. Od końca sierpnia powinniśmy stosować nawozy jesienne o odpowiednio dobranych składnikach. Pamiętajmy też, aby nie nawozić roślin, które posadzone są z odkrytym korzeniem lub z bryłą ziemi, gdyż może to rośliny uszkodzić.