Architektura zieleni wiąże się w szczególności z projektowaniem terenów zielonych, w tym ogrodów, przy użyciu istniejącej już roślinności, różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych czy wodnych, a także nie zapominając o wielu innych czynnikach, które wpływają na otaczającą przestrzeń. Należy pamiętać, że na tę przestrzeń składają się nie tylko czynniki klimatyczne, powierzchnia terenu, ale także wartości, jakie niesie za sobą dana społeczność czy kultura na danym terytorium.
Architektura krajobrazu to nie tylko projektowanie, ale także dbanie o odpowiednie nawodnianie terenu, inwentaryzacja obszarów zielonych, czy chociażby profesjonalna pielęgnacja roślinności.
Usługi specjalisty polegają na realizacji zleceń takich jak:
- projektowanie terenów zielonych, np. ogrodów,
- sporządzanie planów chroniących krajobraz (parki krajobrazowe i narodowe, rezerwaty przyrody),
- ochrona scenerii, dbanie o jej użyteczność.
Profesjonalista w zawodzie posiada tytuł zawodowy, który przyznawany jest osobom kończącym studia inżynierskie i magisterskie z dziedziny architektury krajobrazu. Zawód z tytułem architekta krajobrazu jest zawodem chronionym, w którym eksperci zajmują się profesjonalnie między innymi ochroną krajobrazu i przyrody, badaniami, projektowaniem.