Drewno jest materiałem, który towarzyszy ludzkości od dawna. Jest powszechnie dostępne i ma swoje zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach przemysłu.
Prehistoryczni ludzie szybko odkryli, że drewno doskonale nadaje się do opału. Więc, kiedy tylko człowiek ujarzmił ogień, zaczął wykorzystywać ten łatwy do pozyskania surowiec. Drewno służyło więc do ogrzania się, rozświetlenia jaskiń i szałasów oraz upieczenia żywności.
Gdy tylko ludzie opuścili szałasy ze skór zwierząt oraz jaskinie, drewno okazało się doskonałym materiałem do budowy domów. Sprawdza się on przy tworzeniu drewnianych podłóg, dachów, czy okien i drzwi. Niekiedy różnego rodzaju budynki tworzone są wyłącznie z drewna ze względu na jego niską cenę i solidność. Wykorzystuje się m. in. bale sosnowe - są to elementy tartaczne o grubości 5-10cm. Często wykorzystuje się również belki , czyli element konstrukcyjne, które to służą do przyjmowania obciążenia z powierzchni poziomych, przenosząc je na kolumny, filary, słupy, czy ściany.
Ponieważ drewno jest materiałem niezwykle powszechnym i użytecznym, warto co nieco wiedzieć na jego temat. Na przykład widziane często pozbawione korony i gałęzi pnie to drewno okrągłe, może być ono zastosowane jako pale lub drewno tartaczne.
Drewno okrągłe dzielimy na drewno wielkowymiarowe, średniowymiarowe i małowymiarowe.
Drewno wielkowymiarowe dodatkowo dzielimy na:
• Dłużyca – długość min. 900cm dla drzew iglastych i 600cm dla liściastych,
• Kłoda – długość 250 – 890cm dla iglastych i 250 – 590cm dla liściastych,
• Wyrzynek – mniejsze długości
W wyniku przetarcia w tartaku drewna okrągłego powstaje tarcica. Ze względu na stopień obróbki tarcicę dzielimy na:
• Nieobrzynaną – obrobione są dwie powierzchnie równoległe, natomiast krawędzie bocznę pozostają obłe, bez obróbki,
• Obrzynaną – obrobione są cztery płaszczyzny i krawędzie czoła,
Zaopatrując się w różnego rodzaju elementy drewniane, warto zadbać by były jak najwyższej jakości – gwarantuje to wieloletnią trwałość i bezpieczeństwo.