Pojazdem możemy nazwać urządzenie służące do transportu ludzi, zwierząt lub towarów w różnych środowiskach. Może on być napędzany własnym źródłem napędu, ciągnięty lub pchany. Można wyróżnić kilka rodzajów pojazdów:
• Pojazdy lądowe – są to na przykład pojazdy kołowe (samochody osobowe, ciężarowe itp.), pojazdy szynowe, pojazdy gąsienicowe, pojazdy półgąsienicowe, pojazdy na poduszce magnetycznej, pojazdy ślimakowe,
• Pojazdy kosmiczne,
• Pojazdy podwodne,
• Pojazdy ziemno-wodne – można do nich zaliczyć poduszkowce i amfibie.
Pojazdy poruszające się w wodzie, powietrzu lub w kosmosie określa się jako statki, na przykład statek kosmiczny, statek wodny.
Maszyna w szerokim znaczeniu to wielki układ względnie odosobniony, w jakim zachodzi przekształcenie zasilania lub informacji. Możemy wyróżnić maszyny zasileniowe oraz informacyjne. W maszynach zasileniowych przekształcana jest głównie energia (zasilanie), a informacja jest potrzebna w procesach sterowania i regulacji. W maszynach informacyjnych przekształcana jest głównie informacja, natomiast niezbędne jest również zasilanie. Może mieć ona postać układu fizycznego, wirtualnego lub abstrakcyjnego.
Maszyna w węższym znaczeniu to wyłącznie urządzenie techniczne, służące do przekształcania energii lub wykonujące pracę. Wyróżnia się w nim maszyny energetyczne i robocze.
Maszyny energetyczne to takie, które przetwarzają energię mechaniczną na inne rodzaje energii lub przetwarzają inne rodzaje energii na energię mechaniczną. Przykładami maszyn elektrycznych są: maszyna parowa, maszyna cieplna, maszyna hydrauliczna, maszyna elektryczna, silnik spalinowy.
Maszyny robocze to takie, które pobierają energię mechaniczną z maszyn napędowych i wykonują pracę. Przykładami maszyn roboczych są maszyny technologiczne (koparki, kruszarki, spawarki) oraz maszyny transportowe (przemieszczające ciała).