Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Czy członek zarządu spółki z o. o. zawsze odpowiada przed ZUS

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Czy członek zarządu spółki z o. o. zawsze odpowiada przed ZUS

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • PPEpolisa 19 wrz 2011, 10:15
    Jest coś takiego jak odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o. i akcyjnej wobec zaległych zobowiązań podatkowych i wobec ZUS. Być może będę miał okazję aby zostać takim członkiem w spółce z. o.o i tu nasuwają się moje wątpliwości. Taki członek odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania czy tylko jak udziałowiec do wysokości wkładu. Wynagrodzenie nie jest kosmiczne, a ryzyko chyba spore.
    Cytuj
  • 500nowelalaustawy 19 wrz 2011, 11:14
    Odpowiada całym majątkiem za takie długi wobec fiskusa, Zus i innych chyba, że nie był sprawcą tych długów lub skutecznie złożył np. wniosek o ogłoszenie upadłości w odpowiednim czasie. Wtedy ma szansę nie odpowiadać za długi, z tym że nie wiem czy to dotyczy także ZUS.
    Cytuj
  • 7nowela 19 wrz 2011, 12:42
    Odpowiada za długi po spełnieniu 3 warunków
    - długi powstały pod jego rządami,
    -długi nie da się spłaci z majątku spółki,
    -nie złożono wniosku o ogłoszenie upadłość - art 116 par 1 ordynacji podatkowej.

    Dopiero spełnienie tych warunków łącznie skutkuje pociągnięciem do odpowiedzialności za długi, a te mogą być spore.
    Dlatego zawsze warto przyjrzeć się czy spółka nie ma długów. Co z tego, że daje 20 tys. wynagrodzenia jak po 4 miesiącach taki delikwent będzie musiał spłacać 1 mln zł długu?
    Cytuj
  • KruczekPrawny 19 wrz 2011, 14:36
    Właśnie. Członek zarządu odpowiada dopiero wtedy kiedy ściąganie długów z majątku spółki jest bezskuteczne bo spółka nic nie ma i taka egzekucja jest bezskuteczna.
    SN w wyroku z 8 paź 2010 (I uk 112/10) stwierdził, że aby mówić o bezskuteczności ściągania długu trzeba wszcząć postępowanie egzekucyjne, ale niekoniecznie musi zapaść postanowienie o bezkuteczności egzekucji. Tak się dzieje w sytuacji kiedy wiadomo, że ze spółki została tylko nazwa, bo firma nie ma już dosłownie nic więc ściąganie z niczego i tak jest bezskuteczne.
    Cytuj
  • ElMatador 19 wrz 2011, 15:33
    Tu nawet może pojawić się jeszcze lepsza szopka, bo to nie jest tak, że Zus od razu egzekwuje swoje długi zaraz po tym jak na jego koncie nie pojawią się składki. ZUS nie ma obowiązku wszczynać egzekucji od razu i może poczekać, jak trochę składek nie wpłynie. Wtedy nie tylko zarząd zapłaci składki ale i odsetki karne, a być może zostanie pociągnięty do innej odpowiedzialności np. działania na szkodę pracowników.
    Cytuj
  • BigAfera 19 wrz 2011, 17:03
    Niestety tak to jest jak wiele osób chce szybko się wzbogacić i daje się nabrać na takie atrakcyjne posady. Generalnie robią tam za słupy, lub są twarzą firmy, ale nie mają pojęcia jakie ryzyko na siebie wzięli. Nie wiem czy był taki przypadek ale to wielce prawdopodobne. Może jakieś spektakularne sprawy jeszcze nie wyszły na jaw, bo kto chciałby się przyznać, że dał się zrobić w konia.
    Cytuj
  • Firmowiec 19 wrz 2011, 19:31
    Zawsze można zgrywać wariata, który nic nie wiedział co się dzieje. To się nazywa niepoczytalność. Tak zawsze postępują kryminaliści - nie wiem nie pamiętam, mam zaburzenia osobowości. Wystarczy mieć znajomego psychiatrę. Ile już takich spraw było, gdzie była zbrodnia ale nikt ie odpowiedział, b rzekomy wariat.?
    W biznesie nie ma sentymentów, albo ty albo ciebie. Każdy łapie się wszelkich możliwych sposobów aby zarobić i nie płacić.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum