Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Czy można pracować na chorobowym?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Czy można pracować na chorobowym?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • UHTy 23 maj 2011, 12:20
    Czy jeśli pracownik przebywa na chorobowym u jednego pracodawcy i ma inną pracę to może pracować czy nie. szukałem takich informacji, ale co pytanie to inne odpowiedzi. Raz można innym razem nie można. To jakiś obłęd.
    Cytuj
  • DDP7 23 maj 2011, 14:33
    Obłęd, bo obłędne są przepisy. Na logikę, skoro ktoś jest chory i przebywa na zwolnieniu to nie może pracować. Tylko co z drugim pracodawcą. I tu przepisy nie regulują takie sytuacji bo ustawodawca wyszedł z założenia, że pracuje się tylko na jednym etacie.
    Są tacy co pracują na kilku etatach a w zasadzie na ich częściach.
    Cytuj
  • ManyMoney 23 maj 2011, 18:29
    Zależy od charakteru pracy i obowiązków jakie wykonuje się w dwóch firmach. W jednej można pracować na powietrzu, ale jak ma się gorączkę to należy leżeć w łóżku. Druga praca może z kolei polegać na pisaniu projektów unijnych czy jakich tam w domu. A skoro jesteśmy w domu z powodu choroby to co szkodzić popisać projekt? I dlatego to wszystko jest tak skomplikowane, a jeszcze jak ZUS się kimś takim zainteresuje to nie jest dobrze.
    Cytuj
  • PravKo 23 maj 2011, 21:29
    Taką sprawą zajmować się kiedyś SN, do którego trafiło pytanie czy kontynuowanie w czasie zwolnienia lekarskiego od pracy, zatrudnienia w jednym z dotychczasowych zakładów pracy, przy jednoczesnym pobieraniu zasiłku chorobowego w drugim zakładzie, w którym pracownik był równocześnie zatrudniony przed powstaniem prawa do zasiłku chorobowego, stanowi wykonywanie innej pracy
    zarobkowej w rozumieniu art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1974 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (jednolity tekst: Dz. U. z 1983 r., Nr 30, poz. 143 ze zm.) uzasadniające utratę prawa do zasiłku ?

    W uchwale SN dosyć logicznie i racjonalnie wypowiedział się, że w przypadku zaistnienia takiej sytuacji gdy w jednej pracy pracownik jest chory a w drugiej jest zatrudniony (pracował tam przed powstaniem chorobowego) to jest to praca zarobkowa i jeśli ta praca stanowi czynności uciążliwe, mogące przedłużyć okres niezdolności do pracy albo jest niezgodne z celem tego zwolnienia.
    Innymi słowy druga praca nie może mieć wpływu na przedłużenie choroby.
    Cytuj
  • Goldman 24 maj 2011, 1:28
    Sprawa jest niejednoznaczna bo różne wyroki i uchwały wskazują odmienne podejście do problemu. Raz można innym razem nie, czasem pracujący chory to przyczynek do dyscyplinarki. W tej kwestii należałoby zmienić przepisy aby jednoznacznie wskazywały czy można pracowac na chorobowym lub wprowadzić całkowity zakaz.
    Cytuj
  • KruczekPrawny 24 maj 2011, 8:50
    Pracodawca może dojść do wniosku, że pracowanie podczas chorobowego jest naruszeniem obowiązków pracowniczych i może stanowić okoliczność rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia - wyrok SN I PKN 308/99 oraz I PKN 139/99.

    Jednak zastosowanie dyscyplinarki należy stosować w nadzwyczajnych okolicznościach i z dużą ostrożnością - SN II PK 305/04 , a te okoliczności muszą narażać pracodawcę na utratę interesów – SN, I PK 153/04. Poza tym nie ma znaczenia przebieg dotychczasowego zatrudnienia (czy pracownik wykonywał sumiennie pracę) a liczy się pojedyncze zdarzenie –SN, I PK 86/04.

    Mógłbym jeszcze podać inne poglądy SN sprzeczne ze sobą. Wniosek jest taki, że lepiej nie pracować na chorobowym, bo można zarówno starcić chorobowe i je oddać, ale można z hukiem wylecieć z roboty.
    Cytuj
  • Secularum 24 maj 2011, 10:36
    Sporo jest orzeczeń sądu najwyższego w tym temacie. W wyroku z 2003 roku, I PK 208/02, sąd najwyższy orzekł, że wykonywanie pracy lub prowadzenie innej działalności w czasie zwolnienia lekarskiego może być kwalifikowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych wówczas, gdy pracownik swoim zachowaniem przekreśla cele zwolnienia, czyli jak najszybszy powrót do zdrowia i odzyskanie zdolności do wykonywania pracy.
    Inne wyroki mówią, że pracowanie na chorobowym godzą w interesy firmy. Nawet wyjazd w delegację bez uzgodnienia z tego z firmą jest przyczynkiem to dyscyplinarki – wyrok SN z 1998 roku, I PKN 477/97.
    Spora niekonsekwencja sądu jest, bo jedno z orzeczeń (II UKN 172/98) stwierdza iż na chorobowym w ogóle nie można pracować, choć trzy lata wcześniej SN wyraził inny pogląd. Zgadzam się, że lepiej nie pracować na chorobowym.
    Cytuj
  • FabianM 24 maj 2011, 12:00
    W najlepszym przypadku będzie trzeba oddać cały zasiłek chorobowy i dostanie się naganę do akt, a w najgorszym można dostać dyscyplinarkę.
    Inne wyjście z tak patowej sytuacji jest to, aby lekarz w druku zaznaczył, że choroba uniemożliwia pracę w jednym zakładzie, ale nie ma wpływu na drugą pracę. Tylko takie proszenie w większości kończy się fiaskiem. Jak lekarz ma rzeczywiście stwierdzić, że druga praca nie wpływa na tą pierwszą? Nie ma takich możliwości, ale próbować zawsze można.
    Cytuj
  • Gregori 24 maj 2011, 13:24
    Ludzie pracują na chorobowym, bo świadczenie przecież nie wynosi 100 proc. płaty, tylko 80 proc. jeśli pamiętam.
    Kiedyś było to chyba 100 proc. ale system okazał się za drogi.
    A kto mi udowodni, że podczas zwolnienia lekarskiego pracowałem w domu na umowie o dzieło? Nie ma takiej siły, chyba że musiałbym gdzieś wyjść z domu. Ale nawet wtedy mogę powiedzieć, że źle się poczułem i byłem w przychodni do rejestracji do lekarza.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum