Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Czy sprzedawca może żądać dowodu tożsamości przy płaceniu kartą?!

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Czy sprzedawca może żądać dowodu tożsamości przy płaceniu kartą?!

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • calvaro25 27 lis 2011, 11:10     (ostatnio zmieniony przez autora 9 gru 2011, 2:01, w całości zmieniany 2 razy)
    Okazuje się,że tak ! Doświadczyłem tego w ,,renomowanej,, sieci marketów z RTV,AGD i....,w której kierownictwo bydgoskiej placówki prowadziło taki wymóg dla kasjerek.Użyłem karty,kupując http://tnij.org/dobra-elektronika która do zaakceptowania transakcji wymaga wprowadzenia kodu pin.Jakież było moje zdziwienie,gdy odmówiono mi dokonania zapłaty tą formą.Ciekawe czy jestem przypadkiem odosobnionym czy to jakaś nowa forma przyciągania klientów? skrzywienie
    Cytuj
  • Mesko 30 lis 2011, 13:26
    Z tego co mi wiadomo sprzedawca nie tylko może poprosić o dokument tożsamości, ale nawet ma taki obowiązek.
    PIN to jest zabezpieczenie, tylko ilu ludzi pisze go... na karcie aby go nie zapomnieć?
    Niektórzy to nawet przypinaja karteczki z PINem.
    Cytuj
  • bankowy77 30 lis 2011, 13:31
    art. 10 ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych:

    Art. 10.
    1. Akceptant może żądać, aby posiadacz elektronicznego instrumentu płatniczego
    lub użytkownik karty płatniczej okazał dokument stwierdzający tożsamość, w
    razie uzasadnionych wątpliwości co do jego tożsamości.
    2. Akceptant może zatrzymać elektroniczny instrument płatniczy, o ile przewiduje
    to umowa, o której mowa w art. 8 ust. 1, w przypadku:
    1) nieważności elektronicznego instrumentu płatniczego,
    2) zastrzeżenia elektronicznego instrumentu płatniczego,
    3) niezgodności podpisu na elektronicznym instrumencie płatniczym z podpi-
    sem na dokumencie obciążeniowym,
    4) posługiwania się elektronicznym instrumentem płatniczym przez osobę nie-
    uprawnioną,
    5) otrzymania polecenia zatrzymania elektronicznego instrumentu płatniczego
    od agenta rozliczeniowego.
    3. Akceptant jest obowiązany do zachowania procedur bezpieczeństwa określonych
    w umowie, o której mowa w art. 8 ust. 1, a w szczególności do nieudostępniania
    danych o posiadaczu lub użytkowniku osobom nieuprawnionym oraz do niedo-
    puszczenia do nieprawidłowego użycia lub do skopiowania elektronicznego in-
    strumentu płatniczego.


    Czyli kasjer ma prawo poprosić o dowód czy inny dokument ze zdjęciem, ale klient nie ma obowiązku go pokazywać. Wtedy kasjer nie ma obowiązku przyjmowania płatności kartą. Proste.
    Cytuj
  • Kupiec 30 lis 2011, 13:38
    ja często płacę kartą i jeszcze nigdy nikt nie poprosił mnie o dowód. nawet nie wiedziałem że mogą, bo pewnie bym im rumor zrobił wielki uśmiech
    Gdyby w markecie chcieli od każdego żądać dowód to musieliby otworzyć 2 razy więcej kas.
    Mnie tylko zastanawia czy sklep ma prawo wprowadzić limit od którego można płacić plastikiem np. od 20 zł w górę.
    Dla mnie to istotne, bo pieniędzy w banknotach to już dawno temu nie widziałem nie mówiąc o trzymaniu w dłoni.
    Cytuj
  • camper01 19 lis 2012, 7:46
    Dziwne, że niektórzy nie wiedzą, że płacąc kartą sprzedawca ma prawo zażądać dokumentu tożsamości dla potwierdzenia. A jak ktoś ukradnie kartę i chce zrobić nią zakupy -na ogół taka osoba się denerwuje i dobrzy sprzedawca wykryje, że coś jest nie tak. Wtedy to już ma obowiązek żądać potwierdzenia tożsamości. Mnie się osobiście raz coś takiego zdarzyło i byłem zadowolony, że takie rzeczy się dzieją nie tylko na papierze ale, że komuś faktycznie może zależeć.
    Cytuj
  • Nautis 10 gru 2012, 15:47
    No więc ja potwierdzam - jeżeli podpis na kwicie jest różny od podpisu na karcie sprzedawca może zażądać dokumentu tożsamości ze zdjęciem!
    Cytuj
  • favorki 23 lut 2013, 9:21
    W Media Markt kasjerzy obligatoryjnie proszą o okazanie dowodu tożsamości przy zakupach kartą bankową na kwotę bodajże powyżej 1000 złotych. Coś takiego kiedyś mi się przydarzyło...
    Cytuj
  • Klatka 25 lut 2013, 15:11
    Zgadza się! W sytuacji gdy sprzedawca ma wątpliwości co do praw korzystania z karty płatniczej przez daną osobę może żądać dowodu tożsamości potwierdzającego dane tej osoby.

    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum