-
Podobno jest nowe prawo odnośnie zatrudniania pracowników ze Wschodu. Wiadomo ci są tańsi i równie dobrzy co Polacy. Tylko dokładnie co tam się zmieniło. Są jakieś nowe procedury i w ogóle co to za nowe przepisy?
Cytuj
-
-
Obecne przepisy są i tak liberalne w porównaniu z tymi sprzed lat. Kontrole legalności zatrudnienia to częściowo fikcja, bo niema komu tego robić. A to że siła zza Wschodu jest tańsza to każdy o tym wie. Dużo prościej byłoby jakby Ukraina czy Białoruś były w UE.
Cytuj
-
Dz.U 2011 nr 155 poz 919 - Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 lipca 2011 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
To jest to nowe prawo. Teraz aby zatrudnić Ukraińca -bo oni głównie pracują- nie trzeba mieć pozwolenia na pracę. Tak chyba było wcześniej, ale nie wczytywałem się w te zmiany. Czy jest łatwiej zatrudniać tego też nie wiem.
Cytuj
-
To czy jest lepiej czy gorzej zależy od tego jak było wcześniej a jak jest teraz.
A było tak, że obcokrajowca ze wschodu można było zatrudnić na max 6 miesięcy w ciągu roku.
O zatrudnienie występowała firma która składała oświadczenia w urzędzie pracy u siebie lub w konsulacie właściwym dla miejsca zamieszkania obcokrajowca. I na tej podstawie była wydawana wiza. Jeśli praca skończyła się po 4 miesiącach to takiego pracownika można było przesunąć na 2 pozost. miesiace do innej pracy tylko należało zmienić umowę.
I tu nic się nie zmieniło tak bardzo, ale nowością jest to, że umowa musi mieć charakter pisemny. Wcześniej po prostu była umowa, a ta może być przecież ustna, czyli tak na prawdę nic nie warta.
Cytuj
-
W Polsce niby się takiego gościa zza Wschodu zatrudnia a później myk do Niemiec czy Włoch pracować na czarno.
Proceder jest taki, że firma zgłasza chęć zatrudnienia kilkuset pracowników a de facto zatrudnia kilku. Reszta jest wywożona za granicę, gdzie pobiera się od nich "prowizję" od pracy a warunki pracy są skandaliczne. Tak robią głownie mali kombinatorzy bo porządne firmy nie mogą sobie na to pozwolić.
Cytuj
-
-
Bo ja też słyszałem, że ta cała kontrola to jedna fikcja i PIP nie ma podstawy prawnej do przeprowadzania kontroli. Zdziwiło mnie to ciut, bo kodeks pracy jednak ma takie zapisy.
Cytuj
-
Wszystko zależy od tego jak zawarta jest umowa. Jeśli jest to umowa cywilna to faktycznie PIP nie ma żadnej podstawy do kontroli.
Ustawa o PIP mówi o zatrudnianiu pracowników, a nie jest nim ktoś kto ma umowę np. o dzieło. Tej luki nie wyeliminowano nawet w czerwcu 2011 kiedy nowelizowano ustawę o PIP.
Cytuj
-
Jest jeszcze Straż Graniczna I celnicy. Ci mogą też przeprowadzać kontrolę legalności zatrudnienia, a w ich przypadku nie ograniiczono się do firm i pracodawców. Oznacza to, że mogą wejść wszędzie i nie ważne czy pracownik ma umowę o pracę czy zlecenie.
Cytuj
-
Nowe przepisy znoszą obowiązek posiadania zezwolenia na pracę do 6 miesięcy, ale po tym okresie trzeba już o takie zezwolenie się starać. W zależności od charakteru pracy jest 5 czy 6 typów pozwoleń o pracę od A do E, a takie zezwolenie firma stara się uzyskać dla obcokrajowca w urzędzie wojewódzkim czyli u wojewody.
Cytuj
-
Mnie dziwi, że w dalszym ciągu nie ma formularza odnośnie chęci zatrudnienia obcokrajowca. Polska słynie z formularzy druków i pieczątek, a tu nawet prostego wniosku nie ma.
Cytuj