Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Okulary i zwrot podatku

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Okulary i zwrot podatku

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Bracho6 18 wrz 2011, 9:36
    Okazało się, że okulary zakupione przez pracownika w związku z pracą są zwolnione z podatku PIT - firma zwraca za zakup okularów. Jednak firma odprowadziła podatek od tego co zwróciła, choć prawa do tego nie miała. Teraz dział księgowości mówi, że jest ok a zwrot dostanę w 2012 roku przy rozliczeniu rocznym. A w czym problem aby nie teraz?
    Cytuj
  • Biznesmenik 18 wrz 2011, 12:11
    Coś mi się wydaje, że nie każdemu zatrudnionemu pracownikowi firma zwraca za okulary. To musi wynikać z charakteru pracy i przepisów choćby BHP. Bo rozumiem, że chodzi o takie zwykłe okulary korekcyjne a nie takie zabezpieczające np. przy spawaniu.
    Cytuj
  • Gregori 18 wrz 2011, 15:02
    A tak przy okazji zapytam się czy soczewki kontaktowe też są zwolnione z podatku czy tylko okulary. Bo te pierwsze są znacznie droższe od tych drugich.
    Cytuj
  • PrawkovsPrawy 18 wrz 2011, 18:56
    Biznesmenik napisał:Coś mi się wydaje, że nie każdemu zatrudnionemu pracownikowi firma zwraca za okulary. To musi wynikać z charakteru pracy i przepisów choćby BHP. Bo rozumiem, że chodzi o takie zwykłe okulary korekcyjne a nie takie zabezpieczające np. przy spawaniu.
    Zgodnie z Rozporządzeniem MPiPS z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, w związku z przepisami Kodeksu pracy (dział dziesiąty Bezpieczeństwo i Higiena Pracy) firma może w wewnętrznym regulaminie zapisać komu i do jakiej kwoty zwraca za okulary. Na podstawie tych przepisów zwroty są wolne od podatku. Tak więc albo takie kwestie regulują przepisy ogólne lub regulamin wewnętrzny.
    Cytuj
  • Brat_PIT 18 wrz 2011, 20:05
    Nie ma znaczenia czy mówimy o okularach korekcyjnych czy o szkłach kontaktowych. Cel jest taki sam. Poprawa pola widzenia a to czy masz szkła przed oczyma czy na oczach.
    Cytuj
  • FabianM 18 wrz 2011, 21:57
    Pamiętam, że kiedyś był taki problem, że jak pracownik dokonywał zakupu okularów korekcyjnych i dostawał fakturę na siebie, to nie chcieli mu zwracać tego wydatku. Dopiero jak faktura była na firmę, to fiskus się nie czepiał. Teraz to jest bez różnicy na kogo wystawiony jest dowód zakupu, grunt aby było to związane z obowiązkami pracowniczymi.
    W tej kwestii to nawet minister finansów się wypowiedział poprzez interpretację ogólną.

    W dniu 20 grudnia 2010 r. Minister Finansów pismem DD3/033/179/CRS/10/PK-1244, z urzędu zmienił interpretację indywidualną z dnia 1 lipca 2009 r. Nr IPPB2/415-274/09-4/JB, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w zakresie zwrotu kosztów zakupu okularów korekcyjnych. Uznano, że zwolnieniem z podatku dochodowego nie jest objęta kwota, jaką zakład pracy wypłaca pracownikowi tytułem zwrotu kosztów zakupu okularów korekcyjnych na podstawie faktury wystawionej na pracownika. Później tj 16 marca 2011 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną, dotyczącą zwolnień z PIT świadczeń związanych z zapewnieniem pracownikom okularów korygujących wzrok podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego (sygnatura DD3/033/30/CRS/11795). W tejże interpretacji stwierdzono, że obie wyżej opisane formy zapewnienia przez pracodawcę okularów korygujących wzrok (tj. faktura wystawiona na pracownika i faktura wystawiona na zakład pracy) - jako zgodne z przepisami powołanego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej - uprawniają do zastosowania zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
    Cytuj
  • Bracho6 18 wrz 2011, 23:40
    OK wiem, że firma zwraca za okulary, ale co z podatkiem? Zwrócą mi go ale dopiero przy rozliczeniu rocznym. Tak mi powiedzieli w księgowości. A dlaczego nie teraz, przecież to nie majątek.
    Cytuj
  • MindZone 19 wrz 2011, 6:22
    No to księgowa czy księgowy ma rację. Art. 76c ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, że nadpłatę wynikającą z zaliczek na podatek zwraca się po zakończeniu okresu, za który rozlicza się podatek.Oznacza to ni mniej ni więcej, że jeżeli płatnik (tu firma) nienależnie pobrał zaliczki od wypłaconych pracownikom świadczeń, wówczas zwolnienie uwzględni dopiero w rocznej informacji PIT-11, PIT-40 przygotowanej dla pracownika i właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Płatnik nie ma możliwości korygowania zaliczek na podatek dochodowy w ciągu roku podatkowego.

    Poza tym to nie jest tak, że dostaniesz kasę do ręki. Firma po prostu pomniejszy twój dochód o nadpłacony podatek i tym samym pomniejszy się zapłacony podatek od dochodu.
    Cytuj
  • Barnaba56 19 wrz 2011, 10:53
    A co tak się robi, zamiast zwracania pomniejszanie. Nieźle to sobie wykombinowali.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum