Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Po jakim czasie przedawniają się roszczenia pracownicze

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Po jakim czasie przedawniają się roszczenia pracownicze

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Sklepowa 7 sty 2012, 11:03
    Po jakim czasie przedawniają się roszczenia pracownicze np. zaległe urlopy czy część niewypłaconego wynagrodzenia. Raz czytam, że są to 3 lata innym razem że 10 lat. Z czego to wynika i jak liczyć terminy przedawnienia roszczeń.
    Cytuj
  • Cash 7 sty 2012, 13:19
    Generalną zasadą jest to jak zapisano w kodeksie pracy, roszczenia pracownika względem firmy przedawniają się po 3 latach. Po tym okresie nie można ich już skutecznie dochodzić. Po prostu pozew zostanie odrzucony.
    Od kiedy liczyć termin. Na zdrowy rozsądek od chwili wymagalności.
    Cytuj
  • Czeslav 7 sty 2012, 15:59
    no dobra w innym wątku było coś o urlopach 2012. Od kiedy liczyć ich termin od 1 stycznia czy 30 września?
    Cytuj
  • BigAfera 7 sty 2012, 19:11
    No raczej od końca września, kiedy firma miała obowiązek udzielić urlopu za poprzedni rok.

    Zgodnie z zasada wyrażoną w art. 291 § 1 K.p. Termin przedawnienia liczony jest zatem od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne; za początek biegu tego terminu należy więc uznać dzień, w którym dłużnik był zobowiązany do spełnienia świadczenia na rzecz wierzyciela (wyrok SN z 17.2.1982 r., III PZP 3/81, i wyrok SN z 25.3.1981 r., I PRN 6/81).

    Oczywiście, że nie zawarto w k.p konkretnych terminów czy dat bo to niemożliwe. Mnie wydaje się, że ten przepis choć ogólny to jest jasno sformułowany i nie za bardzo rozumiem skąd te nieporozumienia.
    Cytuj
  • 7nowela 7 sty 2012, 19:42
    3 lata czy 10 lat.
    Pierwszy termin dotyczy ogólnej zasady - nie można ani wydłużać ani skracać okresu przedawnienia. Ma wynosić 3 lata.
    Drugi przypadek to skutek przerwania biegu terminu ja wiem jakaś sprawa sądowa czy ugodowa. Wtedy termin się przedłuża. Czy to akurat 10 lat to nie wiem dokładnie.
    Cytuj
  • PrawkovsPrawy 7 sty 2012, 23:15
    7nowela napisał:3 lata czy 10 lat.
    Pierwszy termin dotyczy ogólnej zasady - nie można ani wydłużać ani skracać okresu przedawnienia. Ma wynosić 3 lata.
    Drugi przypadek to skutek przerwania biegu terminu ja wiem jakaś sprawa sądowa czy ugodowa. Wtedy termin się przedłuża. Czy to akurat 10 lat to nie wiem dokładnie.
    Art. 291 § 5 K.p. przewiduje, że, roszczenie ze stosunku pracy, stwierdzone na drodze ugody sądowej, podlega wydłużonemu, bo dziesięcioletniemu, przedawnieniu (SN z 11 lipca 1989 r., I PR 287/8). Co ciekawe dotyczy to tylko spraw sądowych. Te załatwiane polubownie czyli poza sądem nie podlegają takiemu wydłużonemu terminowi.
    Cytuj
  • Sklepowa 8 sty 2012, 1:29
    O właśnie o to mi chodzi bo nie wiedziałam co to znaczy 3 lub 10 lat. A jak pracownik złamie sobie nogę lub z innych przyczyn nie jest wstanie dochodzić to co mu sie należy, to ten bieg się przerywa, przedawnia, czy tylko 3 lata i koniec kropka.
    Cytuj
  • ElMatador 8 sty 2012, 1:46
    Bieg przedawnienia te 3 lata ulega zawieszeniu jeśli nastąpiły okoliczności siły wyższej, które uniemożliwiały skuteczne dochodzenie roszczeń. Jeśli pracownik dowiedział się, że jednak coś mu się należy i miał np. wypadek to można to klasyfikować jako się wyższą.
    Ale ważne jest też to, że jednak trzeba wykazać inicjatywnę i samemu zadbać, aby zawiesić bieg przedawnienia poprzez no. złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji albo złożenie pozwu do sądu pracy. Oczywiście jeżeli taki pozew zostanie wycofany to tak jakby go nie było i termin przedawnienia płynie bez żadnej przerwy.
    Cytuj
  • Mentor50 8 sty 2012, 7:45
    Może być jeszcze tak, że firma niejako sama uznaje roszczenie i wtedy jego bieg przedawnienia się przerywa.
    Szef mówi, że np. wypłaci zaległe pensje ale tego nie robi. Pracownik jako wierzyć wierzy jednak, że do wywiązania się z przyrzeczenia dojdzie. Tu jednak byłby problem z ewentualnym udowodnieniem, że szef dał słowo. Skoro łamie podstawowe prawa pracownicze to nie należy oczekiwać, że dotrzyma słowa w każdym innym aspekcie.

    Inny wyjątek jest taki, że nawet jak świadczenie się przedawniło, a jest sprawa to można dochodzić wypłaty. Tu jednak jest małe, ale. To jest możliwe, jeśli strona pozwana nie podniesie zarzutu, że roszczenie się przedawniło. To raczej rzadkie przypadki, ale może się taki zdarzyć.
    Cytuj
  • Energia30 27 sie 2012, 13:00
    Myślę, że z takimi pytaniami warto zwrócić się do prawnika, by uzyskane odpowiedzi były zgodne z rzeczywistością, a porady rzetelne i fachowe. Obecnie można wybrać ciekawą opcję jaką ma w ofercie kancelaria prawnicza wrocław. Jest to porada prawna online. Dzięki nie niej, nie wychodząc z domu, otrzymamy poradę prawną, której udzieli nam prawnik z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

    Pozdrawiam
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum