-
Właśnie zakończyłam przedświątecze porządki
I mam problem. Chcę się wreszcie pozbyć z domu starego telewizora i komputera. Na zwykły śmietnik ich przecież nie wyrzucę, ale nie wiem gdzie i własnie dlatego przeleżały mi już w domu prawie dwa lata! Ale mam już tego dosyć i muszę wymyślić co z tym dalej zrobić...
Cytuj
-
-
Na śmietnik to wręcz nielegalne. slyszałam kiedyś w radiu, że w jakims sklepie z AGD przyjmują zużyty sprzęt, ale nie wiem czy to tak na stałe czy tylko taka promocja była...
Cytuj
-
Te prawo to fikcja. Niby od 2005 roku, chyba od października istnieje ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Zgodnie z nowym prawem nie możemy wyrzucić już starej pralki ani zamrażarki na śmietnik wraz z innymi odpadami, a jeśli to zrobimy i zostaniemy przyłapani to grozi nam grzywna.
Większego problemu nie ma jak kupujemy no. lodówkę czy TV. każdy sklep detaliczny i hurtowy sprzedający sprzęt RTV i AGD musi od nas przyjąć stary sprzęt, w momencie gdy kupimy w nim nowy. Działa tu zasada np. pralka za pralkę czy lodówka za lodówkę. Kupujemy nową lodówkę w sklepie - możemy przywieźć starą i w nim zostawić. Po prostu umawiamy się, że po zakupie dostarczy nam nową lodówkę i zabierze starą.
Problem jest, gdy nie kupujemy nowej lodówki a starą chcemy wyrzucić? Odbiór starej lodówki czy innego sprzętu spoczywa na gminie, bo według ustawy, powinien być specjalny punkt, w którym nieodpłatnie odbierano by od mieszkańców stare lodówki, zamrażarki , pralki itd. Ale gdzie taki punkt znaleźć to WIELKA niewiadoma.
Cytuj
-
A ja na stronie firmy Trans-Net znalazłem taki wpis (tylko dla Polic)
INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest odpadem niebezpiecznym i nie można go umieszczać w pojemnikach razem z innymi odpadami.
Użytkownik sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych jest obowiązany do oddania zużytego sprzętu zbierającemu zużyty sprzęt.
Ustawodawca ustalił grupy i rodzaje tego sprzętu. Poniżej przedstawiamy grupy i rodzaje najczęściej występujące w gospodarstwach domowych:
• Wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego: chłodziarki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, zmywarki, mikrofalówki, grzejniki elektryczne, wentylatory elektryczne, urządzenia klimatyzacyjne;
• Małogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego: odkurzacze, zamiatacze dywanów, żelazka, tostery, frytkownice, noże elektryczne, wagi;
• Sprzęt teleinformacyjny i telekomunikacyjny: komputery, laptopy (w tym procesor, mysz, monitor i klawiatura), stacje robocze, notebooki, notepady, kalkulatory kieszonkowe
i biurowe, elektryczne i elektroniczne maszyny do pisania, faksy, telefaksy, telefony komórkowe, telefony bezprzewodowe;
• Sprzęt audiowizualny: odbiorniki radiowe, odbiorniki telewizyjne, kamery wideo, sprzęt hi-fi, wzmacniacze dźwięku;
• Sprzęt oświetleniowy;
• Narzędzia elektryczne i elektroniczne: wiertaki, piły, maszyny do szycia;
• Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy: kolejki elektryczne i tory wyścigowe, gry wideo, kieszonkowe konsole do gier wideo.
Mieszkańcy Polic mogą pozbywać się wymienionego sprzętu w opisany poniżej sposób:
-- Przekazywać zużyty sprzęt do wyspecjalizowanych punktów zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, które będą prowadziły selektywną i bezpłatną zbiórkę tego sprzętu z gospodarstw domowych.
Taki punkt prowadzi Przedsiębiorstwo Użyteczności Publicznej "TRANS-NET" S.A. na terenie swojej spółki tj. w Policach przy ul. Tanowskiej 8.
Godziny przyjmowania sprzętu: w każdy poniedziałek od godz. 7:00 do 17:00, od wtorku do piątku od godz. 7:00 do 15:00, odbiór sprzętu w godzinach innych niż wyżej wymienione jest możliwy po wcześniejszym uzgodnieniu, oraz określeniu daty i godziny jego dostarczenia pod nr tel. (091) 312 11 20 wew. 35,36
-- Przekazywać zużyty sprzęt sprzedawcą detalicznym i hurtowym. Sklepy detaliczne i hurtownie są zobowiązane przy sprzedaży sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych do nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu tego samego rodzaju co kupowany przez klienta, w ilości nie większej niż sprzedawany nowy sprzęt.
Cytuj
-
W każdej gminie są takie wyznaczone punkty albo co jakiś czas jeżdżą mobilne punkty - ciężarówki zatrzymuja się na osiedlach i mozna na nie zaladować to czego sie chce z domu pozbyć. Trzeba sie dowiedziec w urzędzie gminy albo urzedzie miasta.
Cytuj
-
-
Ale do wyznaczonego punktu trzeba samemu dowieźć tak sprzęt tak? To może być spory problem, nie kazdy ma samochód, a nie tak prosto przewieźć pralkę:/
Cytuj
-
Jeśli chcesz wyrzucić stary sprzęt i kupicna jego miejsce nowy to pytaj w sklepach. Oni często (a nie wiem nawet czy wszyscy teraz tak nie robią) przyjmują stary sprzęt klientów, którzy u nich kupią nowy. I jak nie masz samochodu to pewnie mogą i zabrać starą rzecz od Ciebie jak przywiozą nowy.
Cytuj
-
U mnie to spółdzielnia mieszkaniowa dba o to, żeby co pół roku przyjechał kontener po różniste sprzęty elektorniczne i elekryczne. Poza tym zrobili kiedyś taką akcję wśród mieszkańców, o tym dlaczego i po co trzeba tego rodzaju rzeczy wyrzucac do specjlnych pojemników. Myślę, że powinno się kształtować ekologiczą podstawę już u dzieci, żeby to kiedyś zaprocentowałeo
Cytuj
-
Dokładnie. Przecież z takiego zuzytego sprzętu mozna odzyskać mnóstwo części! A nie tak, po prostu wyrzucić byle gdzie. Ale ustawa bodajże od 2005 roku, a wciąż od czasu do czasu napotykam na telewizory stojące obok kontenerow na śmieci. Na dużym blokowisku, gdzie kręci się mnóstwo ludzi i jest się anonimowym, trudno złapać kogoś na gorącym uczynku. Dlatego niektórzy czują się bezkarni!
Cytuj
-
Zgadza się, gupota ludzka nie zna granic w niektórych przyapdkach. Ludzie narzekają że mają dalej do smietnika, a nie biorą pod uwage jak na ich zdrowie wpływa obecność metali ciężkich lub toksycznych związków chemicznych, w tego typu sprzętach.
Cytuj