Obecnie zastanawiam się na zakupem okapu do kuchni. Nie wiem czy to jest sens kupować coś takiego i czy to się sprawdza. Zupełnie się na tym nie znam. Na co powinnam zwrócić uwagę kupując opak kuchenny. Urządzenia za 3 tys. złotych odpadają bo są zdecydowanie za drogie. Raczej myślę o czymś w granicach 200 do maks. 500 zł.
Najlepiej zwrócić uwagę na parametry techniczne co ten okap ma.
Wydajność okapu — mierzona w m3 na godzinę, czyli ile metrów sześciennych powietrza pochłaniacz jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny Liczba silników — jaką liczbę silników posiada okap - z reguły jeden Średnica wylotu powietrza — jakie dokładnie wymiary ma wylot, który odprowadza opary Poziom hałasu — mierzony w decybelach poziom hałasu - niektóre potrafią strasznie buczeć Tryb pracy — sposób w jaki okap pozbywa się nieczystości: na zewnątrz (wyciąg) bądź w obiegu wewnętrznym (pochłaniacz) Filtry — rodzaje filtrów odpowiednie dla danego typu okapu Oświetlenie — w jaki rodzaj żarówek jest wyposażony okap, a także ile tych żarówek jest Wymiary okapu — Wysokość x Szerokość x Głębokość (W x S x G) Waga — ciężar okapu - 3-4 kg przeważnie
Mój okap to jakaś Amica. Prosta i tania. Ma jeden wentylator bez odprowadzania oparów. Za to ma film przeciwtłuszczowy i bibułkę pochnianiającą opary. Tylko to oświetlenie jest z tyłu i niestety nie podświetla przedniej części nad kuchenką. I ta żarówka ma 100W a to ciągnie prąd. Lepsza byłaby jarzeniówka.
Zwróć uwagę na to czy jest odprowadzane powietrze na zewnątrz poprzez system wentylacji czy opary są pochłaniane przez filtry. Ten pierwszy jest lepszy, ale nie zawsze da się go zamontować.
Okap z wentylacją zużyte powietrze wydalane jest na zewnątrz tania eksploatacja konieczność posiadania otworu wentylacyjnego w miejscu gdzie chcemy powiesić okap - możliwe problemy z montażem konieczność posiadania dodatkowej kratki wentylacyjnej - jeżeli nie ma możliwości jej zamontowania, konieczne jest częste wietrzenie pomieszczenia kuchennego.
Okap z pochłaniaczem może być montowany wszędzie gdzie nie ma otworów wentylacyjnych konieczność posiadania filtra węglowego, który trzeba zazwyczaj dodatkowo dokupić do okapu - bardzo rzadko jest w wyposażeniu filtry węglowe muszą być systematycznie wymieniane, a one kosztują nieznacznie gorsza skuteczność niż w przypadku wyciągów - wiadomo wszystko idzie w filtr a nie na zewnątrz filtr węglowy na dłuższą metę nie radzi sobie z pochłanianiem dymu papierosowego, więc lepiej rzucić ten nałóg
Okapy różnią się wydajnością filtrowania powietrza – wiadomo im wyższa tym lepiej. Np. Amica OS 6 W (ok. 250-300 zł) ma wydajność 200 m3 a Teka DP 90 (ok. 5500 zł) ma 800 m3 na godzinę.
Oczywiście okap powinien być dostosowany do kubatury kuchni. W małej nie ma sensu instalować mega wydajnych okapów. Aby oszacować, jaką wydajnością powinien się charakteryzować należy zastosować taki wzorek. Kubatura =Powierzchnia kuchni * wysokość kuchni
Min wydajność okapu=Kubatura *6 Max wydajność opaku=Kunatura*12
Czyli jeśli kuchnia ma 6 metrów powierzchni i 2,5 m wysokości to kubatura wyniesie 15 metrów. Zatem wydajność okapu