favore.pl
Zlecenia widoczne poniżej skierowane są do wykonawców świadczących usługi. Zarejestrowani na Favore.pl wykonawcy otrzymują na swoje skrzynki e-mail zlecenia odpowiadające ich profilowi działalności. Wysyłka zleceń do wykonawców realizowana jest niezwłocznie po ich opublikowaniu w serwisie. Aby otrzymywać zlecenia ze swojej branży, zarejestruj się i dodaj usługę do odpowiedniej kategorii. rozwiń
KATEGORIE
Zleć wykonanie pracyprzebieraj w ofertach wykonawców Zarejestruj swoją firmęotrzymuj zlecenia na e-mail

1 2 3 z 3  

Krawiectwo kiedyś i dziś – jakie są zlecenia dla pracowni krawieckich?

Szycie sukienki na miarę, czy drobne poprawki żakietu – prace krawieckie mogą dotyczyć różnych ubrań. Niezależnie od tego, co chcemy zlecić, warto wiedzieć jak znaleźć dobrego krawca lub krawcową.

Krawiectwo jest zajęciem znanym i udoskanalanym od wieków. Dawniej był to zawód pierwszej potrzeby, dziś często kojarzy się jednak ze zleceniami drobnymi lub składanymi w wyjątkowych okolicznościach, kiedy potrzebujemy ubrania na miarę, na specjalną okazję. Zakłady krawieckie oferują dziś jednak dużo szerszy zakres usług, niż wydaje się większości z nas. Dobrze więc nieco zorientować się w temacie, szczególnie, gdy mamy zamiar zlecić komuś szycie.

Szycie kiedyś i dziś

Kiedyś zawód krawca lub krawcowej był zajęciem żmudnym, wymagającym dokładności, dużej ilości pracy i czasu. W dzisiejszych czasach, nadal jest to praca wymagająca wiele uwagi i zdolności, jednak cały proces ułatwiają, doskonalą i przyśpieszają nowoczesne maszyny do szycia. Dzięki nim ubrania wykonane manualnie (niefabrycznie) mogą wyglądać o wiele estetyczniej i być dużo bardziej wytrzymałe.

Jeszcze do niedawna szycie kojarzono z zajęciem z minionej epoki. W czasach, kiedy produkcja ubrań odbywa się w dużej mierze na skalę przemysłową, usługi krawieckie zdawały się być przeżytkiem. Niemniej jednak okazuje się, że szycie ręczne i na maszynie znów wraca do łask. Wiele osób traktuje je jako awangardowe hobby, jednak nie brakuje i takich, którzy dzięki swojej pomysłowości rozwinęli swoją działalność. Dzieje się tak najczęściej na skutek specjalizacji warsztatów krawieckich. Nie znaczy to oczywiście, że zanikają tradycyjne pracownie – wręcz przeciwnie. Wiele z nich przeżywa obecnie renesans i pozyskuje nowych klientów.

Zawód: krawiec – jaki jest?

Zawód krawca lub krawcowej jest obecnie często wymieniany jako zawód poszukiwany i opłacalny. Faktem jest, że zapotrzebowanie na rynku na fachowców z prawdziwego zdarzenia, jest duże. Coraz większej liczbie osób zależy na ubraniach unikatowych, wyróżniających się spośród tych dostępnych w sieciówkach. Z reguły decydują się one na zakupy bezpośrednio u młodych projektantów, poszukiwanie oryginalnych ciuchów w second-handach, przerabianiu garderoby na własną rękę lub korzystając z profesjonalnych usług krawieckich.

Prace krawieckie często są kojarzone przede wszystkim z drobnymi poprawkami – skróceniem spodni, poszerzeniem płaszcza, wymianą zamka. Tymczasem kompetencje krawcowej lub krawca są przeważnie dużo szersze. Zajmują się oni szyciem, a niekiedy również projektowaniem ubrań. Zawód ten jest nastawiony na wykonywanie odzieży na miarę, według własnych pomysłów lub sugestii klienta.

Czym się różni zawód krawca od projektanta mody? Wszystko zależy od indywidualnego podejścia. Osoba zajmująca się krawiectwem i pracująca w zakładzie, może również projektować ubrania. Powszechnie przyjmuje się, że zawód projektanta jest związany z dużo większym prestiżem oraz stosownym wykształceniem. Osoby te nierzadko kreują trendy, wymyślają nowe kroje i fasony. Krawiectwo jest natomiast zawodem rzemieślniczym i częściej związane jest z praktycznym wykonywaniem czynności a niżeli wymyślaniem i szkicowaniem niestandardowych pomysłów. Jednakże warto pamiętać, że granice między tymi zawodami często są płynne i nic nie stoi na przeszkodzie, by osoba wykonująca na codzień zawód krawca zajmowała się również projetkowaniem ubrań.

Usługi i zlecenia krawieckie

W zakresie przeróbek krawieckich najczęściej zleca się: skracanie lub wydłużanie spodni, spódnic, rękawów, płaszczy, ramiączek, sukienek, obszycia overlockiem, dopasowywanie ubrań na miarę, wszycie podszewki, poszerzanie, zwężanie odzieży, naprawianie uszkodzeń, przeszycia garniturów i sukienek, wymiany zamków i podszewek, wycinanie rękawów, poduszek usztywnień, nogawek, obszywanie zasłon, firanek, poduszek, apaszek, obrusów, przyszywanie guzików, wymiany elementów odzieży, ozdabianie ubrań naprasowankami, haftami, ćwiekami, czy nitami odzieżowymi.

Większość krawcowych, oprócz mniejszych i większych poprawek odzieży, przyjmuje również zlecenia na szycie ubrań. Wśród nich możemy znaleźć takie usługi, jak: szycie na miarę: spodni, bluzek, sukienek, garniturów, żakietów, koszul, szalików, apaszek, pościeli, obrusów, firanek, kurtek, płaszczy, kostiumów karnawałowych, szycie według projektu klienta, projektowanie nowych ubrań, szycie ubrań roboczych, szycie projektów nietypowych, a także różnego rodzaju przeszycia.

Wykształcenie i kursy krawieckie

Aby wykonywać zawód krawca , wykształcenie specjalistyczne nie jest konieczne, jednak na pewno pomocne zarówno na etapie poszukiwania pracy, jak i podczas jej wykonywania. Bardzo często osoby pracujące w zawodzie są absolwentami szkół zawodowych lub techników odzieżowych. Do wyboru jest również szereg różnych kursów dokształcających, a nawet studia wyższe – kierunki związane z projektowaniem ubrań. W ramach tej ścieżki edukacyjnej powinny znaleźć się zajęcia z takich dziedzin jak: projektowanie, rysunki, konstrukcja odzieży, zasady zachowania bezpieczeństwa w pracy, materiałoznawstwo, techologia wytwarzania.

W branży nie brakuje oczywiście tzw. samouków. Każdy może zostać krawcem pod warunkiem, że ma chęci do nauki i predyspozycje do tej pracy. W tym zawodzie niezwykle istotne są zdolności manualne, cierpliwość oraz wysokie poczucie estetyki. Krawiec powinien cechować się również bujną wyobraźnią oraz umiejętnością wizualizowania własnych pomysłów. Ważne, by osoba wykonująca ten zawód lubiła swoją pracę oraz jej specyfikę, ponieważ wiąże się ona z długimi godzinami spędzonymi przy maszynie do szycia. Ponadto dobry krawiec zwykle w pewnym stopniu angażuje się emocjonalnie w zlecenie nad którym pracuje i czerpie satysfakcje z jego wykonania.

Jak znaleźć dobrego krawca lub dobrą krawcową?

Nie jest tajemnicą, że dobrego fachowca poznamy po jakości wykonanej przez niego pracy. Jak szukać, by trafić na naprawdę kompetentną osobę? Na pewno warto zaczerpnąć opinii. Sprawdzonym sposobem są informacje z pierwszej ręki – od rodziny lub przyjaciół, którzy korzystali z usług krawca lub krawcowej w okolicy. Jeśli jednak nie mamy możliwości zapytać o to nikogo z naszych bliskich lub oczekujemy bardziej kompleksowej rekomendacji, warto przejrzeć opinie w internecie. Dzięki nim jesteśmy w stanie szybko zorientować się w usługach różnych zleceniobiorców, a także uzyskać informacje z względnie niezależnego źródła. Przydatne mogą być również strony, za pośrednictwem których ludzie mogą oceniać usługodawców.

Z krawcową lub krawcem warto również porozmawiać! Kiedy już wybierzemy pracownię, której wstępnie zdecydujemy się zlecić usługę, dobrze rozeznać się jeszcze na miejscu. Każdy człowiek jest inny i ma różne usposobienie oraz metody pracy. Jedni do swoich zadań podchodzą z dużą dokładnością, dla innych priorytetem jest np. czas. Różne są również gusta oraz style – jest to istotne zwłaszcza w kontekście szycia. Warto więc określić własne priorytety, a następnie zorientować się, czy wybrany przez nas zakład krawiecki również działa według nich.

Wybierz kategorię zleceń

Wybierz lokalizację