Kontrola nadzoru budowlanego może zdarzyć się każdej osobie, która decyduję się na wybudowanie lub przebudowanie jakiegoś budynku w tym domu. Wizyta kontrolująca może być niespodziewana, ale może też być konieczna, aby otrzymać odpowiednie zezwolenia.
Nadzór budowlany może być reprezentowany przez różne organy. W skład tego wchodzi przede wszystkim powiatowy i wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. Ich najważniejszym celem jest przeprowadzenie kontroli obiektów budowalnych. W przypadku budowy nowej konstrukcji nadzór opiera się na sprawdzeniu, czy przestrzegane są przepisy prawa budowlanego. Warto pamiętać, że kontrola może nastąpić zarówno w trakcie budowy, jak i po zakończeniu wznoszenia konstrukcji.
Kontrola nadzoru budowlanego w przypadku domów jednorodzinnych jest konieczna w sytuacjach, gdy chcemy zalegalizować samowolnie wzniesiony dom lub gdy chcemy wprowadzić się do domu, który jest jeszcze nieukończony. W celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie takich budynków trzeba wypełnić wniosek. Inspektor nadzoru budowlanego może zgłosić się do ciebie w przeciągu 21 dni od złożenia wniosku. Na kontroli inspektor sporządza protokół, na którego podstawie zostaje podjęta decyzja o wydaniu pozwolenia.
Istnieje jednak opcja kontroli doraźnej. Ma ona miejsce, gdy urzędnicy chcą sprawić czy przebieg budowy jest prawidłowy, ale taka wizyta może przydarzyć się również nawet gdy dom jest użytkowany od lat. Druga opcja występuję najczęściej, gdy urzędnicy muszą zweryfikować informację, które napłynęły od osób trzecich.
W niektórych przypadkach nadzór budowalny jest konieczną opcją. Jest tak wtedy, gdy budowany jest dom wielorodzinny, gdy powstać ma budynek użyteczności publicznej, biurowy, przemysłowy oraz inne, które są wyszczególnione w przepisach.