Spełnienie wymogów normatywnych przez urządzenia instalowane na placu zabaw nie gwarantuje jeszcze bezpieczeństwa bawiących się na nim dzieci. Normy, poza określeniem szczegółowych wymogów dla projektowanych urządzeń, przeznaczonych na place zabaw, definiują również szereg innych czynników wpływających na ogólny poziom bezpieczeństwa placu. Zgodnie z wytycznymi normy PN-EN 1176-7 pkt. 5.3 nowy plac, po zakończeniu instalacji, powinien zostać poddany ocenie zgodności z wymogami norm 1176 przez osobę kompetentną:
Znaczenie kontroli po-montażowej jest bardzo ważne, biorąc pod uwagę fakt, iż błędy popełniane na etapie montażowym mogą spowodować, iż urządzenie, pierwotnie spełniające wymogi normatywne, po montażu staje się konstrukcją niebezpieczną. Zdarzają się również przypadki, gdzie nieuczciwi producenci urządzeń zabawowych załączają do dokumentacji certyfikat, który w rzeczywistości nie obejmuje instalowanego egzemplarza. Spotykane są także praktyki posługiwania się certyfikatem wobec urządzenia, dla którego wprowadzone zmiany technologiczne i materiałowe znacząco odbiegają od certyfikowanego produktu. Praktyka taka wynika z faktu, iż osoby uczestniczące w odbiorze technicznym placu niejednokrotnie nie posiadają odpowiednich kwalifikacji do weryfikacji merytorycznej dokumentacji dostarczonej przez producenta.
Instytut Nadzoru Technicznego, w ramach usługi szczegółowej kontroli zgodności urządzeń z wymaganiami norm, analizuje prawidłowość załączonej przez producenta dokumentacji oraz weryfikuje stosowność posługiwania się określonymi certyfikatami.