Książka dźwiękowa z lektorem ; Wyślij e-mail
Długość nagrania ; 781 minut
Zestaw do nauki biologii do gimnzajum i liceum wydawnictwa MAREKAS, to najlepsze kompendium wiedzy w formie cyfrowej. Przydatne do przygotowań do sprawdzianów oraz powtórki przed maturą.
Dziesięcioczęściowy pakiet zawiera:
Zdobędziesz wymagany programem nauczania zasób wiadomości na temat tkanek roślinnych i ich rodzajów oraz anatomii i fizjologii roślin naczyniowych. Przedstawimy charakterystykę korzenia, pędu, liścia i kwiatu. Dowiesz się na czym polega transport wody w roślinach oraz usłyszysz o przeglądzie systematycznym roślin, typach roślin, mszakach i gromadach do nich zaliczanych (mchach, wątrobowcach i glewikach). Poznasz prymitywne, lądowe rośliny naczyniowe Paprotniki oraz gromady do nich zaliczane (widłakowe, skrzypowe, psylotowe i paprocie), jak również najliczniejszą gromadę w królestwie roślin – rośliny nasienne.
Poznasz budowę i zadania układu nerwowego człowieka. Powiemy o korze mózgowej, móżdżku, międzymózgowiu i podwzgórzu, śródmózgowiu i moście oraz o tworze siatkowatym i rdzeniu przedłużonym. Zdobędziesz niezbędne informacje na temat układu nerwowego autonomicznego i jego działaniu oraz poznasz choroby układu nerwowego (neurologiczne i psychiczne), ich przyczyny i następstwa. Zdobędziesz wiedzę na temat podstawowego procesu życia, jakim jest rozmnażanie. Usłyszysz tu o sposobach rozmnażania organizmów (płciowym i bezpłciowym) i ich charakterystyce. Powiemy o rozmnażaniu człowieka i jego etapach. Poznasz budowę i fizjologię narządów rozrodczych męskich oraz ich funkcje, a także przebieg spermatogenezy. Powiemy też o narządach rozrodczych żeńskich i funkcjach, jakie pełnią oraz o przebiegu oogenezy. Scharakteryzujemy cykl owulacyjno – menstruacyjny i jego fazy. Przedstawimy proces od zapłodnienia do porodu, omówimy sposoby regulacji poczęć, jak również opowiemy, na czym polega i czemu służy diagnostyka prenatalna. Dowiesz się także o problemie niepłodności i jego przyczynach, jak również o chorobach układu rozrodczego i chorobach przenoszonych drogą płciową.
Poznasz m.in. budowę szkieletu człowieka, podział kości i szkieletu oraz rodzaje stawów. Usłyszysz o chorobach układu szkieletowego, takich jak osteoporoza, krzywica oraz innych schorzeniach. Uzyskasz niezbędną wiedzę na temat układu pokarmowego oraz jego wszystkich części składowych, trawieniu składników pokarmu, a w tym o trawieniu węglowodanów, białek, tłuszczy, kwasów nukleinowych oraz wchłanianiu strawionych składników pokarmu i zasadach prawidłowego żywienia. Poznasz charakterystykę układu krwionośnego, jego budowę i najważniejszy narząd istniejący w naszym organizmie – serce. Usłyszysz o układzie wrotnym, układzie limfatycznym (chłonnym) i limfie oraz o rodzajach odporności. Scharakteryzujemy krew, jej skład i funkcje biologiczne, jak również grupy krwi. Omówimy zagadnienia związane z higieną układu krążenia, przedstawiając przyczyny powstawania chorób układu krwionośnego a zwłaszcza chorób serca. Poznasz budowę i funkcje układu oddechowego człowieka i czynniki mające wpływ na jego sprawność, a więc choroby i higienę.
Poznasz budowę i funkcje układu wydalniczego oraz układu hormonalnego człowieka. Szczegółowo opowiemy o narządach zmysłów, które umożliwiają odczuwanie tego, co się dzieje w środowisku, a więc o dotyku, wzroku i jego schorzeniach (astygmatyzm, nadwzroczność, krótkowzroczność, daltonizm), smaku odbierającego bodźce chemiczne, węchu odbierającego również bodźce chemiczne, ale w stanie lotnym, zmyśle równowagi, odbierającym bodźce mechaniczne oraz słuchu, który reaguje na bodźce akustyczne, czyli dźwięk. Dowiesz się o budowie i działaniu neuronu, poznasz jego podział, charakterystykę, oraz funkcje, jakie pełni w organizmie. Ponadto, powiemy o przewodzeniu impulsu nerwowego oraz zjawisku opóźnienia synaptycznego. Usłyszysz o procesie transportu gazów w organizmie i narządach, które są za niego odpowiedzialne.
Dowiesz się o problemach dotyczących ekologii i ochrony środowiska oraz formach ochrony przyrody w Polsce. Usłyszysz o wszystkich 23 Parkach Narodowych, ich powierzchni, dacie założenia oraz o tym, który z nich należy do rezerwatu biosfery UNESCO. Ponadto, przedstawimy zagadnienia związane z organizmami genetycznie modyfikowanymi, które popularnie nazywane są GMO. Usłyszysz o zdrowiu oraz chorobach i czynnikach je wywołujących. Poznasz kwestie związane z ewolucjonizmem, założeniami teorii Darwina – Wallace’a, a obecnie uzupełnionej o osiągnięcia genetyki i innych dziedzin biologii – syntetycznej teorii ewolucji i dowodach na jej istnienie.
Poznasz zagadnienia związane z kwasami nukleinowymi, ich strukturą oraz ekspresją materiału genetycznego. Usłyszysz o kodzie genetycznym i jego szczególnych cechach, o przepływie informacji genetycznej w komórce oraz o mechanizmach umożliwiających wykorzystanie informacji genetycznej do regulacji wszystkich procesów życiowych (replikacja, transkrypcja i translacja). Dowiesz się o regulacji ekspresji genów u prokariota i eukariota, a także o mutacjach i ich rodzajach. Ponadto, powiemy o dziedziczeniu cytoplazmatycznym i DNA fingerprinting. Poznasz zagadnienia z biologii molekularnej i jej zastosowaniu oraz elementy genetyki klasycznej.
Przedstawimy Ci m.in., na czym polega metabolizm, co to jest fotosynteza, jak przebiega i jakie jest jej znaczenie. Usłyszysz o chemosyntezie oraz o tym, co odróżnia ją od fotosyntezy. Na tej płycie znajdziesz także niezbędne informacje na temat ruchów roślin i hormonów roślinnych oraz o różnorodności organizmów – systematyce. Opowiemy o królestwach, na jakie podzielony jest świat organizmów żywych, a wśród nich o królestwie Monera, Protista i Grzyby i ich znaczeniu w przyrodzie.
Powiemy Ci m.in. o składzie chemicznym organizmów żywych, związkach nieorganicznych, białkach, węglowodanach, tłuszczowcach, kwasach nukleinowych i witaminach. Zdobędziesz wiedzę na temat komórki, jej rodzajów oraz budowy i funkcji biologicznych organelli komórkowych i jądra komórkowego. Dowiesz się na czym polega i jak przebiega cykl komórkowy komórki jądrowej.
Poznasz bogaty świat zwierząt o typie Strunowce, charakterystykę jego cech i podtypów (Osłonice, Bezczaszkowce i Kręgowce). Szeroko omówiony jest podtyp Kręgowce, a wśród nich sześć gromad: Kręgouste, Ryby, Płazy, Gady, Ptaki i Ssaki. Przedstawimy charakterystykę skóry ssaków na przykładzie skóry człowieka oraz funkcjach, jakie pełni. Powiemy o naskórku, skórze właściwej i tkance tłuszczowej. Usłyszysz też o układzie mięśniowym człowieka, jego budowie, klasyfikacji, przykładach mięśni oraz największym obecnie problemem związanym z układem mięśniowym człowieka – stosowaniem środków dopingujących. Na koniec przedstawimy kilka uwag, które na pewno ułatwią prawidłowe rozwiązanie zadań maturalnych, gdzie należy sformułować problem badawczy lub postawić hipotezę do opisanego doświadczenia. Zadania tego typu sprawiają obecnie najwięcej kłopotów.
Poznasz tkanki zwierzęce, ich rodzaje i charakterystykę, jak również piękny, bogaty i różnorodny świat zwierząt oraz opisane gatunki zaliczane do tego królestwa, a wśród nich takie typy jak: Gąbki, Parzydełkowce, Płazińce, Nicienie, Wrotki, Pierścienice, Stawonogi, Mięczaki, Szkarłupnie i Strunowce. Ostatni Typ Strunowce, ze względu na znaczną objętość treści, omówiony został szczegółowo w pliku pod nazwą: Strunowce. Doświadczenia i obserwacje.