Okulistyka jest dziedziną medycyny, która zajmuje się fizjologią i patologią narządu wzroku.
zanieczyszczenia otaczającego nas środowiska, nadmierne obciążenie wzroku na skutek wielogodzinnego korzystania z monitorów komputerowych, nieprawidłowe oświetlenie i wiele innych czynników powodują kłopoty ze wzrokiem i konieczność zgłoszenia się do okulisty. Jednak zaburzenia widzenia mogą być wynikiem nie tylko nadmiernego obciążenia narządu wzroku, ale również pierwszym objawem chorób ogólnoustrojowych, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, chorób reumatycznych i reumatoidalnych, chorób centralnego układu nerwowego i wielu innych.
Bóle oczu, opadanie powieki, szybkie pogorszenie ostrości wzroku, zaczerwienienie i obrzęk powieki, swędzenie i pieczenie oczu są najczęstszymi objawami, które bezwzględnie wymagają konsultacji okulistycznej i ustalenia dalszego postępowania diagnostycznego i leczniczego.
Okuliści ściśle współpracują z alergologami, dermatologami, endokrynologami, diabetologami, reumatologami, neurologami, internistami, lekarzami medycyny pracy i wieloma innymi specjalistami.
Konsultacje okulistyczne są niezbędne nie tylko w celu ustalenia rozpoznania choroby ogólnoustrojowej, ale również są pomocne w ocenie postępu choroby i skuteczności podjętego leczenia. Bardzo istotne są konsultacje okulistyczne wykonywane w ramach medycyny pracy. Często jest to pierwsze w życiu zetknięcie się młodego człowieka
z okulistą, który nie tylko może skorygować pewne nieprawidłowości w zakresie narządu wzroku, ale również poradzić jak unikać dalszego pogorszenia się wzroku.
- Pełny zakres badań analitycznych, biochemicznych i hormonalnych.
- Diagnostyka radiologiczna.
- Specjalistyczne badania okulistyczne