Stomatologia to dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem zębów mlecznych, stałych oraz tkanek z nimi związanych.
Brak higieny jamy ustnej, niewłaściwe odżywianie doprowadza do powstania erozji szkliwa, co w konsekwencji powoduje powstanie próchnicy. Próchnica nieleczona prowadzić może do utraty zębów oraz rozwoju chorób ogólnoustrojowych, takich jak np. nerki, zapalenie wsierdzia, zapalenie tęczówki oka i szeregu innych.
Lekarze o specjalizacji: stomatolodzy zachowawczy, chirurdzy stomatologiczni, periodontolodzy, protetycy.
Gabinety stomatologiczne wyposażone są w najnowocześniejszą aparaturę produkcji USA, pozwalającą na szybką i dokładną diagnostykę i leczenie na najwyższym poziomie.
Główne atuty, to:
- wysokiej klasy materiały stomatologiczne
- pracownia radiowizjografii
Nie leczona próchnica może doprowadzić do stanów zapalnych szczęki i żuchwy, utraty zębów, co powoduje zaburzenia w procesie trawienia, bóle głowy spowodowane nieprawidłowym funkcjonowaniem stawów skroniowo-żuchwowych oraz ww. choroby ogólnoustrojowe.
Takie objawy, jak nieprzyjemny zapach z ust, bóle w jamie ustnej, krwawienie z dziąseł, rozchwianie zębów, zawsze powinny skłonić pacjenta do kontroli u lekarza stomatologa.
Stomatolodzy korzystają często z pomocy pediatrów, internistów oraz diabetologów
i hematologów, ponieważ niektóre zmiany stwierdzane przez stomatologa występują w przebiegu takich chorób, jak cukrzyca, niedokrwistość, zaburzenia krążenia, choroby nowotworowe i inne.
Odpowiednia profilaktyka poprzez zabiegi higieny jamy ustnej, prawidłowe szczotkowanie i dobór pasty minimalizuje ryzyko próchnicy.
Przyczyną powstawania próchnicy jest między innymi płytka nazębna odkładająca się po każdym posiłku. Powstające kwasy wytwarzane przez resztki pokarmowe, bakterie znajdujące się na zębach,prowadzą do procesu demineralizacji czyli uwalniania związków wapnia, fosforu oraz innych minerałów ze szkliwa zębów.
Dochodzi do uszkodzenia szkliwa i w konsekwencji do próchnicy, stąd konieczność systematycznej kontroli zębów co 6 miesięcy i okresowego wykonywania następujących zabiegów:
- usuwania osadu i kamienia
- lakowania zębów u dzieci
- lakierowania zębów u dzieci i dorosłych
- Instrukcja higieny jamy ustnej
Lakowanie wykonywane u dzieci w momencie wyrżnięcia zębów powoduje redukcje próchnicy o 90%. Zabieg ten uszczelnia trzonowce mleczne i stałe, zęby przedtrzonowe, a także zagłębienia wszystkich zębów.
Lakierowanie - pokrywanie lakierem fluorkowym zarówno stosowane jest u dzieci
jak i osób dorosłych. Zabieg ten wykonuje się 2-4razy w roku w celu zapobiegania próchnicy i w stanach demineralizacja w obrębie szkliwa.
W ramach poradni stomatologicznej dysponujemy następującymi badaniami:
- pełna diagnostyka laboratoryjna
- radiowizjografia
- wykonywanie modeli diagnostycznych koniecznych do zaplanowania prac protetycznych.