Jako podręczny sprzęt gaśniczy rozumie się przenośny sprzęt, który uruchamiany ręcznie służy do gaszenia pożaru znajdującego się w zarodku (w większości budynków rolę tą realizują gaśnice przenośne). Na podstawie Wyślij e-mail obiekty muszą być wyposażone w gaśnice, które spełniają wymagania Polskich Norm [PN-EN 3]
Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu i wykorzystaniu podręcznego sprzętu gaśniczego możliwe jest szybkie i sprawne ugaszenie ognia w początkowych fazach pożaru i znaczną minimalizacje skutków jego wystąpienia.
Należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej ilości środka gaśniczego w stosunku do powierzchni jaką zamierzamy ochronić. Natomiast rodzaje zastosowanych gaśnic powinny być dobrane odpowiednio do gaszenia tych grup pożarów, które mogą wystąpić w danym obiekcie.
Sposób rozmieszczenia gaśnic musi być zgodny z Wyślij e-mail , który wyraźnie określa, że mają one być łatwo dostępne i widoczne. Istotne jest również, zapewnienie swobodnego dostępu do gaśnic o szerokości co najmniej 1m, natomiast odległość z każdego miejsca w którym może znajdować się człowiek do najbliższej gaśnicy nie może przekroczyć 30 m.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 Wyślij e-mail wykonywanie czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej (w tym również planowanie i rozmieszczenie sprzętu ppoż) jest możliwe tylko przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje (co najmniej wykształcenie średnie i ukończone szkolenie inspektorów ochrony przeciwpożarowej lub co najmniej tytuł zawodowy "technik pożarnictwa").