Szkolenie na stanowisku pracy powinno zapoznać pracownika z zagrożeniami występującymi na stanowisku, na którym będzie pracował, sposobami ochrony przed zagrożeniami oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na danym stanowisku. Instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego Wyślij e-mail Wyślij e-mail ). Szkolenie stanowiskowe powinno być zakończone sprawdzianem wiadomości z zakresu wykonywania pracy zgodnie z przepisami bhp. Pozytywne przejście takiego sprawdzianu stanowi podstawę do dopuszczenia pracownika do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Ramowy program instruktażu stanowiskowego zawarty jest w załączniku nr 1 cytowanego wyżej rozporządzenia. Czas trwania tego szkolenia wynosi minimum 2 lub 8 godzin lekcyjnych w zależności od stanowiska pracy przeznaczonego dla danego pracownika.
Odbycie przez pracownika szkolenia ogólnego i stanowiskowego powinno być potwierdzone przez niego na piśmie oraz odnotowane w aktach osobowych pracownika. Oświadczenie pracownika o odbyciu szkolenia wstępnego powinno zawierać imię i nazwisko pracownika, miejsce i datę odbycia szkolenia, podpis pracownika. Co do samej treści to oświadczenie może mieć następujące brzmienie:
„Oświadczam, że przed podjęciem pracy na stanowisku (rodzaj stanowiska) w zakładzie pracy zostałem(am) przeszkolony(a) przez pracodawcę w zakresie przepisów zasad bhp, obowiązującymi w zakładzie pracy. Ponadto zostałem(am) przeszkolony(a) w zakresie zagrożeń występujących na stanowisku pracy, sposobów ochrony przed tymi zagrożeniami oraz metodami bezpiecznego wykonywania pracy na stanowisku”.
Obok takiego oświadczenia pracodawca powinien zadbać o wypełnienie i złożenie do akt osobowych pracownika „karty szkolenia wstępnego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy”. Wzór takiej karty jest zamieszczony w Wyślij e-mail .
UWAGA:
Zgodnie z Wyślij e-mail Wyślij e-mail ) szkolenie może być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub, na ich zlecenie, przez jednostki organizacyjne uprawnione do prowadzenia działalności szkoleniowej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy na podstawie przepisów o systemie oświaty.
opracowano na podstawie: Wyślij e-mail