Wyślij e-mail px; text-align: justify;"> Każdy system solarny wykorzystuje dostępną na ziemi darmową energię słoneczną. Działanie systemu kolektorów słonecznych sterowane jest w oparciu o pomiary temperatur na kolektorze oraz w zasobniku solarnym C.W.U. W momencie kiedy temperatura kolektora wzrośnie (min. 10-15 ºC) powyżej temperatury wody w zasobniku sterownik solarny uruchamia solarną grupę pompową która to tłoczy rozgrzany roztwór glikolu (w obszarach gdzie okresowo występują temperatury ujemne konieczne jest stosowanie roztworów o obniżonym progu zamarzalności) z kolektorów do dolnej wężownicy w zasobniku.
Wyślij e-mail px;">
Wyślij e-mail px; text-align: justify;"> Na rynku a także w naszej ofercie dostepne są kolektory płaskie oraz kolektory próżniowe. Można je instalować na dachach budynków, ścianach oraz powierzchniach naziemnych. Powinny one być przy tym zwrócone w kierunku południowym +/- 30`. Szacuje się, że w warunkach Polski właściwie dobrana instalacja solarna może pokryć 60-70% zapotrzebowania rocznego na energię do przygotowania ciepłej wody użytkowej (około 1 m2 powierzchni kolektora słonecznego na 1 mieszkańca) oraz 20-30% centralnego ogrzewania (w zależności od systemu grzewczego).
Wyślij e-mail px;">
Wyślij e-mail px; text-align: justify;"> Instalacje kolektorów próżniowych charakteryzują się znacznie wyższą sprawnością w skali roku niż kolektory płaskie w naszej, polskiej strefie klimatycznej. Wynika to z faktu ,że izolatorem zastosowanym w kolektorze jest powłoka szklana oraz znajdująca się miedzy nią a absorberem próżnia która z jednej strony pozwala na bezproblemowe przenikanie promieni słonecznych do kolektora, zapobiegając jednocześnie przed wydostawaniem się zgromadzonej energii na zewnątrz. Natomiast izolacją kolektorów płaskich jest powłoka szklana oraz powietrze, które oddaje nagromadzoną energię z powrotem do otoczenia w sytuacji kiedy temperatura na zewnątrz kolektora jest niższa niż zakumulowana w jego wnętrzu.
Wyślij e-mail px;">
Wyślij e-mail px; text-align: justify;"> Na chwilę obecną jeśli chodzi z technologicznego punktu widzenia przodują rozwiązania kolektorów słonecznych typu „heat pipe”. Są to urządzenia, w których czynnik grzewczy nie przepływa bezpośrednio przez kolektor, a odbiór ciepła następuje jedynie w głowicy urządzenia. Ten typ kolektora składa się z kilku do kilkudziesięciu rur szklanych o wysokiej próżni wewnątrz. W każdą rurę próżniową wbudowany jest absorber z zamocowaną rurką "heat pipe".
Wyślij e-mail px;">
Wyślij e-mail px; text-align: justify;"> Systemy kolektorów słonecznych są nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Realizacja tego typu instalacji zwraca się najczęściej w okresie 3-6 lat. Kolektory można stosować w istniejących i nowo budowanych budynkach, również łatwo można je podłączyć do istniejących instalacji ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania. Całość instalacji pracuje automatycznie. Materiały, z których wykonany jest kolektor są odporne na korozję i najtrudniejsze warunki atmosferyczne, zapewniając długowieczność instalacji. Ewentualne uszkodzenia są łatwe do naprawy i wymiany.