Problem zagrożeń mikrobiologicznych piwa gotowego nabiera w ostatnich latach coraz większego znaczenia. Lokalne browary przeradzają się duże, wysokoprodukcyjne fabryki, a pojawiające się niekiedy na rynku infekcje dotyczą coraz większych partii produkcyjnych. Skomplikowane systemy dystrybucyjne oraz intensywne działania marketingowe wymuszają na browarach wydłużanie okresów przydatności piwa do spożycia do 6, 9 a nawet 12 miesięcy. Produkt trafia do licznej grupy konsumentów, którzy na podstawie jego jakości wystawiają opinię o jego producencie. Usatysfakcjonowani, chętnie wybierają i polecają sprawdzoną markę, w przeciwnym wypadku, szybko przenoszą swoje zainteresowanie na produkty firm konkurencyjnych.
Infekcje mikrobiologiczne piwa, choć nieszkodliwe dla zdrowia człowieka, powodują zepsucie produktu. Objawiają się zmętnieniem, zakwaszeniem lub występowaniem nieprzyjemnych zapachów i posmaków, natychmiast zauważanych przez klienta. Co istotne, dość ciężko je wykryć standardowymi metodami mikrobiologicznymi, a w partii produkcyjnej wypuszczonej na rynek, rozwijają się zwykle w czasie 3-6 tygodni od rozlewu.
Jedynie właściwie opracowana, przemyślana i regularna kontrola mikrobiologiczna może wspomóc w zapobieżeniu infekcji, bądź w odpowiednio wczesnym jej wykryciu. Największym problemem tej kontroli jest czas. We wszystkich standardowych metodach mikrobiologicznych na wynik trzeba czekać aż 5 do 15 dni, a na jego potwierdzenie - drugie tyle czasu. Tylko w przypadku nielicznych browarów istnieje możliwość kwarantanny partii produkcyjnych do czasu uzyskania wyników mikrobiologicznych. Drugi aspekt to stosowane podłoża mikrobiologiczne. Nie istnieje w pełni uniwersalne podłoże, wykrywające wszystkie drobnoustroje infekujące piwo. Zazwyczaj wybieranych jest kilka z nich. Niestety niektóre bakterie, np. Pectinatus właściwie nie rosną na żadnym z powszechnie stosowanych podłoży. Podobnie jest w przypadku kilku znanych od niedawna mikroorganizmów takich jak Lactobacillus collinoides czy L. rossiae.
W Centrum Diagnostyki Molekularnej Exon do badania obecności bakterii i drożdży stanowiących zagrożenie w przemyśle browarniczym stosujemy metodę real-time PCR. Umożliwia ona uzyskanie wiarygodnych wyników już po 1-2 dniach wzbogacania próbki. Wykonane tą techniką badanie przesiewowe pozwala na wykrywanie i różnicowanie w jednej reakcji kilku rodzajów mikroorganizmów, m.in. Pediococcus, Lactobacillus, Megashaera, Pectinatus i dzikich drożdzy. Analizy umożliwiają również szybką i szczegółową identyfikację gatunkową wykrytych mikroorganizmów. Detekcja odbywa się za pomocą sond molekularnych rozpoznających rejony genomu specyficzne dla określonej bakterii lub drożdży. Metoda jest szybka i bardzo czuła. Dzięki jej zastosowaniu oszczędzamy cenny czas oraz uzyskujemy pewne i wiarygodne wyniki.
Zapraszamy na Wyślij e-mail