Zgodnie z ustawą z dnia maja 2001 roku (Dz. U. Nr 63, poz. 634) o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia, duże podmioty branży spożywczej zobowiązane są wdrożyć z dniem 1 stycznia 2004 roku system analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli HACCP - Hazard Analysis and Critical Control Point. Przygotowywana nowelizacja ustawy nakłada ten obowiązek również na małe i średnie podmioty gospodarcze, Oferujemy Państwu wdrożenie systemu HACCP oraz GMP i GHP!Zasady systemu HACCP: System HACCP, czyli Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli, jest to system, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności, poprzez określenie i monitorowanie zagrożeń, które mogą pojawić się w jakimkolwiek momencie procesu produkowania, składowania czy dystrybucji żywności. Główny cel, a więc wyprodukowanie bezpiecznej żywności zostanie osiągnięty poprzez skuteczne, codzienne funkcjonowanie systemu, który opiera się na 7 podstawowych zasadach: - Rozpoznanie możliwych zagrożenia i ustalenia środków do ich kontroli. - Ustalenie Krytycznych Punktów Kontroli - CCP, gdzie zastosowane zostaną szczególne środki ostrożności. - Ustalenie krytycznych granic, które będą przestrzegane. - Ustalenie systemu nadzorowania w każdym CCP. - Ustalenie działań naprawczych, które powinny być podjęte w sytuacji, gdy wyniki monitorowania wykażą, że dany CCP nie znajduje się pod kontrolą. - Ustalenie postępowania sprawdzającego, w celu określenia, czy system HACCP działa. - Opracowanie dokumentacji obejmującej wszystkie procedury i zapisy zgodne z powyższymi zasadami i ich zastosowaniem.
Podstawowe korzyści wewnętrzne, które wiążą się ze stosowaniem systemu to: - wytwarzanie produktu bezpiecznego, zgodnie z założonymi parametrami jakościowymi i higienicznymi; - stworzenie warunków dla efektywnej i szybkiej kontroli; - uniknięcie strat powodowanych kosztami związanymi ze skupieniem kontroli wyłącznie na końcu procesu; - zredukowanie kosztów związanych z utrata czasu, energii i innych zasobów wykorzystywanych do poprawiania błędów; - możliwość szybkiego zidentyfikowania błędów i niezgodności z wymaganiami produkcyjnymi; - pojawienie się samokontroli i większej odpowiedzialności wśród pracowników.
Podstawowe korzyści zewnętrzne to: - wzrost zainteresowania odbiorców; - zwiększenie zaufania u klientów; - możliwość funkcjonowania na rynku Unii Europejskiej; - poprawa jakości produktu; - poprawa wizerunku firmy.
Koszt wdrożenia: Koszt wdrożenia systemu HACCP jest negocjowany indywidualnie i możliwy do szczegółowego określenia po dokładnym zapoznaniu się ze specyfiką i sposobem działania zakładu, a przede wszystkim uzależniony jest od ilości produktów, procesów i zatrudnionych pracowników. |