Warto wybierać takie profile, w których komory przypominają plastry miodu. Takie jak okna Trocal Classic lub Elegance Premium lub KBE_Select Modern S i Modern S+
Zapewniają one dobrą izolacyjność termiczną, akustyczną oraz sztywność. Ważna jest szerokość profili - optymalnie 70 mm.
Wewnątrz profili powinny być umieszczone wzmocnienia stalowe - im jest ich mniej tym lepiej, gdyż stal bardzo dobrze przewodzi ciepło i stanowi niekorzystny dla stolarki mostek termiczny. Zbyt dużo wzmocnień stalowych to dodatkowy ciężar, który może prowadzić do odkształceń skrzydeł. Nie można jednak ich włożyć za mało Nie można jednak przesadzać. Stal w połączeniu z szybą decyduje o sztywności stolarki - jej właściwy dobór może zdecydować o trwałości produktu. Warto postawić na markowe okna wytwarzane przez firmy o co najmniej kilkuletnim stażu na rynku.
W przypadku okien drewnianych profile powinny być zbudowane z odpowiednio sklejonych warstw drewna.
Drewno jest dobrze znanym i cenionym materiałem do stolarki okiennej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów Firma Budvar rozpoczęła produkcję okien i drzwi drewnianych.
Okna drewniane produkowane są w oparciu o systemy typu 68 oraz 78.
Do produkcji okien wykorzystywane jest starannie wyselekcjonowane drewno sosnowe oraz meranti klejone warstwowo.Możliwe są dwa rodzaje lameli sosnowych:
-
sosna z łączeniami na zewnętrznych warstwach ( mini wczepami) stosowana przy malowaniu kolorami kryjącymi
-
sosna bez łączeń do lakierów lazurowych tzw. transparentnych
Meranti jest to egzotyczny gatunek drewna występujący w Indonezji, Malezji i na Filipinach. Wygląd I właściwości drewna zbliżone ma do mahoniu, charakterystyczne pory w strukturze drewna nadają piękny wygląd a cechą szczególną Meranti jest jego dźwiękoszczelność i izolacyjność cieplna.
Szyby - najczęściej oferowane są o współczynniku przenikania ciepła U = 1,0 W/m2K. Warto jednak zastanowić się, czy nie skusić się na szyby o współczynniku 0,6 W/m2K. Te BUDVAR ma w bardzo korzystnej cenie. Zapewnią one optymalną ochronę domu przed zimnem.
Należy też pamiętać o odpowiednim wskaźniku izolacyjności akustycznej Rw, chroniącym przed hałasem - w tradycyjnych szybach osiąga on około 32 dB. Im jest wyższy, tym lepsza izolacja akustyczna.
Jeżeli chcemy ochronić się przed włamywaczami, zastosujmy szyby hartowane
i laminowane. Od grubości tafli i warstw laminatu zależy czy szyba będzie bezpieczna, antywłamaniowa, a nawet pancerna.
Okucia - mogą być przesuwne, uchylne, rozwieralne lub uchylno-rozwieralne. Te ostatnie są najpopularniejsze, ponieważ łączą funkcje otwierania i uchylania okna. Okucia muszą być markowe, inaczej stolarka nie będzie funkcjonować prawidłowo. Największe doświadczenia na tym polu ma firma ROTO GmbH, która dostarcza swoje wyroby do Buduaru.
Uszczelki - odpowiedzialne są za szczelność okna. Wykonane są z elastycznych i wytrzymałych na zmiany warunków atmosferycznych tworzyw, najlepiej tzw. sztucznego kauczuku (EPDM). Są one zabezpieczeniem wnętrza przed wodą, wiatrem, utratą ciepła, hałasem oraz kurzem.
Klamki - by zapewnić zadowolenie warto dobrać takie, które najlepiej pasują do wnętrza. Niektóre z nich mogą być wyposażone dodatkowo w zamek z kluczykiem. Dostępne są w wielu kolorach.