Wynajmowanie rzemieślników-malarzy do prac malarskich w domu jest nie tylko kosztowne, ale przysparza domownikom nie mniej kłopotów, niż samodzielnie wykonanie wszystkich prac. Malowanie ścian, sufitów i drzwi oraz wewnętrznych urządzeń mieszkania nie jest trudne i może być z powodzeniem wykonane we własnym zakresie przez dorosłych członków rodziny.
Podstawowym warunkiem uzyskania właściwych efektów jest dobra organizacja pracy. Nie wystarczy rozpuścić farbę, odsunąć częściowo meble i już szybko malować ściany. Musimy zaplanować kolejność prac i zorganizować wygodny dostęp do malowanych powierzchni.
Jeżeli w czasie malowania sufitu lub ścian pozostają w pokoju jakieś meble, to należy je dokładnie osłonić dwiema warstwami gazet. Gazety przyklejamy tomofanową taśmą samoprzylepną.
Zaoszczędzimy wiele wysiłku podczas sprzątania, jeśli dokładnie zakryjemy podłogę. Nie może to być prowizoryczne rozłożenie gazet, które i tak zsuną się podczas przestawiania stołu lub drabiny. Najlepiej podłogę zakryć warstwą papieru pakowego, którego brzegi przyklejamy przylepcem do listwy podłogowej. Na tym papierze układamy arkusze folii z rozciętych starych toreb przeciwmolowych.
Do najbardziej męczących prac należy malowanie sufitu. Do malowania sufitu jest potrzebny pędzel tzw. „ławkowiec”. Powinien to być pędzel z naturalnego włosia. Jeżeli sami malujemy mieszkanie, to koszt zakupu takiego pędzla zamortyzuje się bardzo szybko.
Malowanie sufitu nieraz jest łatwiejsze, jeśli zamiast na drabinie stajemy na solidnym stole. Cały stół owijamy szczelnie folią, aby uchronić go przed zalewaniem farb.
W czasie malowania sufitu pędzel prowadzimy zawsze „od okna”, to znaczy równolegle do promieni światła padających z okna. Jeżeli pędzel będziemy prowadzić poprzecznie do kierunku promieni słońca , to smugi po pędzlu będą bardzo widoczne. Lekko zamoczony pędzel otrząsamy na brzegu naczynia z farbą, po czym energicznym ruchem pędzel prowadzimy po powierzchni sufitu. Prowadzenie pędzla wykonujemy tak, jakbyśmy chcieli „uderzać” końcami włosia o tynk sufitu. Należy doświadczalnie wypróbować i dobrać konsystencję farby. Zbyt gęsta farba „urywa” się tuż za pędzlem; zbyt rzadko farba ścieka wzdłuż pędzla i rozpryskuje się przy nakładaniu.