Wynajmowanie rzemieślników-malarzy do prac malarskich w domu jest nie tylko kosztowne, ale przysparza domownikom nie mniej kłopotów, niż samodzielnie wykonanie wszystkich prac. Malowanie ścian, sufitów i drzwi oraz wewnętrznych urządzeń mieszkania nie jest trudne i może być z powodzeniem wykonane we własnym zakresie przez dorosłych członków rodziny.
Natychmiast po użyciu walek i pędzel należy dokładnie wypłukać w wodzi. Zaschnięta farba emulsyjna nie daje się już rozpuścić wodą. Ewentualne resztki farby emulsyjnej na odzieży można usunąć przez nacieranie szmatką zwilżoną octem.
Farbę emulsyjną należy nakładać dwukrotnie: pierwszą warstwę malujemy farbą bardziej rozcieńczoną, a dopiero po całkowitym jej wyschnięciu nakładamy drugą warstwę.
W czasie malowania farbami klejowymi nie należy dopuszczać do przerywania ciągłości malowania. Farby emulsyjne są natomiast pod tym względem wygodniejsze; malowanie można przerwać w dowolnym miejscu i kontynuować np. następnego dnia. W czasie malowania należy farbę często mieszać. Do rozcieńczania farb emulsyjnych stosujemy zwykłą czystą, zimną wodę.
Farby emulsyjne tylko nieznacznie zmieniają kolor po wyschnięciu. Farby klejowe są natomiast po wyschnięciu znacznie jaśniejsze. W czasie prób z dobraniem kolory farb klejowych należy farbą pomalować np. gruby papier i wysuszyć suszarką do włosów (lub nad kuchenką gazową).
W celu przygotowania farb o jasnych kolorach kupujemy farbę emulsyjną biała, do której dodajemy kolorowy pigment. W drogeriach i sklepach z farbami można nabyć pasty pigmentowe w tubach.
Jedna tuba pasty pigmentowej wystarczy na około 5 litrów białej farby emulsyjnej. Farbę pigmentową rozpuszczamy w mniejszej ilości farby emulsyjnej, a następnie dolewamy ją do pozostałej ilości farby, intensywnie mieszając. Jeżeli mamy zamiar zmieszać farbę z pigmentami w kilku kolorach, to należy każdy z kolorów rozpuścić oddzielnie, a dopiero po rozpuszczeniu zmieszać z całą zawartością farby przeznaczonej do malowania.
Do malowania drzwi stosujemy emalię syntetyczną ekstra białą, np. emolak. Emalia ta nadaje się również do malowania ścian w kuchni lub łazience. Powierzchnię przygotowaną do malowania należy oczyścić przez lekkie oszlifowanie drobnoziarnistym papierem ściernym.Ewentualne uszkodzenia, rysy i zagłębienia wypełniamy gipsem lub białym kitem szpachlowym.
Emalię syntetyczną nakładamy miękkim pędzlem, rozcierając ją krzyżowo. Drugą warstwę emalii nakłada się dopiero po około 20 godzinach.
Do rozcieńczania emalii i farb olejnych i lakierów stosuje się specjalne rozpuszczalniki. Nazwa i rodzaj rozpuszczalnika są podane na opakowaniu farb. Te same rozpuszczalniki stosuje się do mycia pędzli i czyszczenia plam po farbach.