Wynajmowanie rzemieślników-malarzy do prac malarskich w domu jest nie tylko kosztowne, ale przysparza domownikom nie mniej kłopotów, niż samodzielnie wykonanie wszystkich prac. Malowanie ścian, sufitów i drzwi oraz wewnętrznych urządzeń mieszkania nie jest trudne i może być z powodzeniem wykonane we własnym zakresie przez dorosłych członków rodziny.
W czasie malowania sufitu należy koniecznie zabezpieczyć oczy zakładająć okulary ochronne okulary. Na głowę zakładamy czapkę zrobioną z gazety, a rękawy fartucha ochronnego zawiązujemy ściśle przy nadgarstkach.
Jeżeli sufit i ściany były już kilkakrotnie malowane należy koniecznie zmyć starą fabę. Zmywanie polega na obfitym zwilżeniu ścian wodą za pomocą długiego pędzla i zsuwaniu w dół warstwy zmywanej farby. Grubsze warstwy farby zdrapujemy szpachlą. Zmytą ścianę ścieramy szmatą, którą należy często płukać w czystej wodzie i wyżymać. (Najlepiej do tego celu nadają się stare zużyte ręczniki „frote”). Jeśli nie zdrapujemy starej warstwy farby, to przed malowaniem należy ściany dokładnie odkurzyć. Pozostawione, niewidoczne resztki kurzu stają się przyczyną smug i plam widocznych dopiero po wyschnięciu farby. W celu właściwego oczyszczenia ścian należy najpierw wszystkie powierzchnie „pomalować” czystą letnią wodą z dodatkiem niewielkiej ilości mydła. Po dokładnym wyschnięciu wody przystępujemy do malowania farbą.
Wszystkie poprawki uszkodzeń tynku wykonujemy w przeddzień właściwego malowania.Ubytki uzupełniamy gipsem. Jeśli w ścianach (na złączu płyt betonu) powstały pęknięcia w kształcie wąskich szczelin, nie należy ich zacierać gipsem lub farbą. Musimy szczelinę najpierw tak wydrapać ostrym narzędziem, aby poszerzyć wielkość pęknięcia tych krawędzi. Po oczyszczeniu pyłu i zwilżeniu wnętrza szczeliny wodą wypełniamy ją zaprawą gipsową. Do tych prac jest nieodzowna szpachla.
Sufit malujemy farbą klejową, tzw. sufitową. Jest to farba kryjąca biała, produkowana specjalnie do tego celu. Ściany natomiast najlepiej malować farbą emulsyjną.
Niezwykle ważne jest, aby do każdej farby i sposobu malowania stosować określone pędzle lub wałki. Pędzle są dość drogie, lecz przy właściwym użytkowaniu i konserwacji mogą być wielekokrotnie użytkowane, a nawet mogą służyć przez wiele lat.
Do malowania farbą klejową, a zwłaszcza malowania sufitu stosujemy pędzel ławkowiec.
Do malowania farbą emulsyjną jest potrzebny szeroki pędzel płaski, do mniejszych powierzchni natomiast używamy pędzla węższego.
Najmniej fizycznego wysiłku wymaga malowanie za pomocą wałka futrzanego. Potrzebne są dwa rodzaje tych wałków: szeroki oraz mały, krótszy. Bardzo praktycznym uzupełnieniem jest podczas malowania farbą emulsyjną jest specjalna siatka ociekowa. Taka ramka może być zrobiona z siatki metalowej lub z siatki z tworzywa sztucznego. Po zanurzenia wałka w naczyniu z farbą przeciągamy wałek po powierzchni siatki ociekowej, aby usunąć nadmiar farby z wałka. Wałek powinien zatrzymywać farbę pomiędzy włosami futerka, a nie ociekać farbą.
W czasie malowania długimi pociągnięciami przesuwamy zwilżony farbą wałek po powierzchni ściany.