Pracodawcą nazywamy osobę lub instytucję, która zatrudnia osoby w ramach stosunku pracy. Pracownikiem natomiast jest osoba fizyczna, zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Kodeks Pracy w 2019 roku miały czekać ogromne zmiany. Chociaż doniesienia, które pojawiły się na początku 2018 roku wciąż mają niewielkie szanse na wejście w życie, to jednak nowelizacje są nieuniknione. Co zmieni się w Kodeksie Pracy w 2019 roku?
Od początku 2019 roku na właścicieli przedsiębiorstw nałożono nowe obowiązki. Podstawową zmianą związaną z ewidencją czasu pracy jest skrócenie czasu, w którym można przechowywać akta pracownicze
Przedsiębiorca, który chce opłacać niższe składki ZUS od 2019 roku, ma siedem dni na zawiadomienie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zmianie tytułu ubezpieczenia. Czas ten liczył się od 1 stycznia, co oznaczało, że właściciel musiał zgłosić swoją decyzję do 8 stycznia.
Przedsiębiorcy, którzy zakładają firmę jednoosobową lub spółkę cywilną mogą skorzystać z możliwości opłacania przez okres 24 miesięcy kalendarzowych obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne.
Rozliczenie pit za 2018
Deklarację PIT można rozliczyć na wiele sposobów. Jest jednak szereg czynności, na które każda osoba wypełniająca deklarację powinna zwrócić uwagę i zadbać o to, by je wykonać przed rozliczeniem się z urzędem.
Od stycznia 2019 roku zmieniona została minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych. Dla pracowników reforma ta okazała się bardzo korzystna, gdyż podniosła płacę minimalną i od bieżącego roku, każdy zatrudniony na dowolną umowę może liczyć na 14,70 PLN brutto za godzinę pracy. Porównując tą stawkę do poprzedniego roku można zauważyć, że zleceniobiorca otrzyma za każdą godzinę pracy 1 zł więcej.
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 roku zgodnie z postanowieniem rządu będzie wynosiło 2250 złotych brutto. Minimalna stawka godzina została z kolei podniesiona do 14,70 złotych brutto.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to bardzo popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wzrost zainteresowania tą jednostką spowodowany został obniżeniem jej kapitału zakładowego z 50 000 zł do kwoty dziesięciokrotnie niższej.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji postanowiła, że abonament w 2018 roku będzie taki sam jak w tym roku. Płacący z góry mogą spać spokojnie. Dodatkowo czeka na nich zniżka ze względu na przedterminowe całościowe wpłaty. Niestety niepłacących czeka kara finansowa.