Pracodawcą nazywamy osobę lub instytucję, która zatrudnia osoby w ramach stosunku pracy. Pracownikiem natomiast jest osoba fizyczna, zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Liczba spółek z ograniczoną odpowiedzialnością znacznie przewyższa ilość pozostałych podmiotów działających na terytorium Polski. Dlaczego jednak przedsiębiorcy decydują się na założenie właśnie spółki z o.o.?
Decydując się na założenie działalności gospodarczej przedsiębiorca posiada obowiązek rejestracji swojej firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) to rejestr publiczny działający na rynku od 2001r. Zastąpił on poprzednio funkcjonujący rejestr handlowym. KRS prowadzony jest przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz niektóre sądy rejonowe.
W dobie szybujących w górę cen wynajmu lokali usługowych skorzystanie z pomysłu wirtualnego biura zdaje się być najlepszą (i najtańszą) opcją. Jednak przed jego założeniem warto zapoznać się z podstawowymi kwestiami prawnymi.
W biznesie ważne jest pamiętanie o zasadzie ograniczonego zaufania i w miarę możliwości sprawdzać wiarygodność swoich kontrahentów. Jak zatem pilnować swojego biznesu i uchronić się przed nieuczciwością naszych partnerów biznesowych?
Bezprawne wypowiedzenie umowy przez pracodawcę ma miejsce wówczas, gdy czynność ta jest nieuzasadniona. Do najczęściej spotykanych przypadków zwolnienia nieuzasadnionego jest wypowiedzenie z terminem krótszym niż wymagany, wypowiedzenie bez konsultacji z odpowiednimi instancjami związkowymi, wypowiedzenie, które nie miało odpowiedniej formy oraz gdy pracownik nie został poinformowany o przysługujących mu środkach prawnych od wypowiedzenia.