Fundusze europejskie - zwane również dotacjami unijnymi stanowią formę wsparcia pieniężnego, które udzielane jest na konkretne projekty po pozytywnym rozpatrzeniu wniosków. Fundusze zostały stworzone w taki sposób, aby każdy mógł znaleźć w nich program odpowiadający jego potrzebom. Programy funduszy są podzielone na regiony w Polsce, gdzie każdy z nich otrzymał do wykorzystania na dofinansowania pewną sumę pieniędzy.
Firma planująca skorzystanie z funduszy europejskich musi się o nie ubiegać poprzez złożenie specjalnego wniosku. Należy w nim przede wszystkim przedstawić cel projektu, który ma zostać dofinansowany (najlepiej, jeśli projekt pokrywa się z działalnością prowadzoną przez wnioskującego oraz jest mu on naprawdę potrzebny). Następnie wnioskujący musi dokładnie zapoznać się z oferowanymi programami dotacji i wybrać ten, który idealnie pasuje do jego projektu. Ostatnia część procesu jest najtrudniejsza, ponieważ przedsiębiorca ma obowiązek działać zgodnie z harmonogramem, zebrać wszystkie potrzebne dokumenty, wypełnić specjalny formularz oraz upewnić się, że cały wniosek został dobrze wypełniony. Musi on przygotować go w dwóch wersjach (elektronicznej i papierowej). Po zweryfikowaniu wniosku osoba ubiegająca się o dotację przesyła go do odpowiedniej instytucji wraz potrzebnymi załącznikami, gdzie są one później oceniane, a następnie rozpatrywane negatywnie bądź pozytywnie.
Fundusz inwestycyjny jest najczęściej nazywany miejscem przechowywania pieniędzy klienta, gdzie następnie są one inwestowane w specjalne instrumenty finansowe przez zarządzającego funduszem. Klient wybiera swój fundusz na podstawie skuteczności inwestowania. Oznacza to, że fundusze inwestycyjne różnią się od siebie poziomem ryzyka, aktywami oraz odmiennymi celami. Inwestor wybiera jeden z interesujących go funduszy i powierza swoje pieniądze wykwalifikowanemu zespołowi. Wszystkie aktywa funduszu znajdują się u depozytariusza, którym najczęściej jest bank, instytucja kredytowa lub Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych. Warto również dodać, że klient ma całkowity i ciągły dostęp do swoich środków umieszczonych na funduszu.