Jest to połączenie najlepszej jakości analizy technicznej z projektowaniem systemów informatycznych, które mogą być tak naprawdę decydującym czynnikiem powodzenia projektu. Biorąc pod uwagę, że przy wielu decyzji podjętych na tym etapie, tak naprawdę nie da się zmienić w trakcie realizacji, należy skupić się na tym procesie w jak największym stopniu. Analitycy i projektanci powinni mieć najwyższy poziom wiedzy fachowej w zespole projektowym.
Model obiektowy systemu jest sercem analizy i projektowania. To tutaj pisana jest struktura świata biznesu, która będzie wspierana przez generowany system. Budowanie dobrego modelu wymaga dużego doświadczenia i intuicji.
Organizacje, które doceniają wagę analizy i projektowania w projektach informatycznych, mają zapewnioną analizę biznesową i systemową oraz projektowanie systemów technicznych. Projektując systemy komputerowe często możemy natknąć się na oferty wymagające doświadczenia w tworzeniu modeli klasowych.
Produktem prac analityczno-projektowych jest analiza i dokumentacja projektowa, na którą składają się: wymagania biznesowe, wizje obszarów biznesowych, przypadki użycia, wymagania systemowe, modele klas, architektury Architektura techniczna systemu.
Rozwiązania „pod klucz”, które mogą usprawnić marketing, sprzedaż, czy chociażby pomóc w zaawansowanej analizie danych lub zoptymalizować łańcuchy dostaw, a także w innych procesach wewnętrznych. Przeniesienie przepływu pracy do systemu skomputeryzowanego to pierwszy krok w kierunku zaawansowanej analizy bieżących operacji. Wnioski wyciągnięte z tej analizy pozwolą firmie na całkowitą transformację.