Fizjoterapia to nauka o metodach leczenia środkami naturalnymi występujących naszym środowisku są to m.in. ruch, bodźce , mechaniczne, chemiczne oraz świetlne. Pomaga przy schorzeniach układu mięśniowego, nerwowego, oddechowego i układu krążenia. Fizjoterapia to zabiegi w których stosuje się zjawiska fizyczne i reakcje organizmu na bodźce zewnętrzne.
Do metod fizjoterapii zalicza się zabiegi tj. masaże lecznicze, rehabilitacja, termoterapia, światłolecznictwo.
Masaże lecznicze stosuje się w zależności od schorzenia. Są to masaże klasyczne, wibracyjne i podwodne.
Termoterapia to terapia podczas której używa się przepływu energii cieplnej. Może polegać na ogrzewaniu organizmu lub ochładzaniu go.
Światłolecznictwo jest to naświetlanie promieniowaniem podczerwonym, lub ultrafioletowym.
Z fizjoterapii powinniśmy korzystać kiedy doznaliśmy następujących urazów: złamanie kości, uszkodzenie stawu, uraz rdzenia kręgowego. Zaleca się też korzystanie z fizjoterapii osobą które są przed lub po operacjach kardiologicznych oraz w chorobie wieńcowej i nadciśnieniu.
Fizjoterapeuta to osoba która stosuje w terapii bodźce fizyczne tj. gimnastyka lecznicza, kąpiele i inne formy tej terapii. Głównym celem pracy fizjoterapeuty jest poprawa kondycji psychofizycznej pacjenta. Leczy lub nadzoruje leczenie pacjentów którzy maja zaburzenia neuromięsniowe, sercowo-naczyniowe, mięśniowo-szkieletowe oraz oddechowe. Fizjoterapeuci specjalizują się w określonych dziedzinach. Przypisani są do różnych działów tj. ortopedia, neurologia, kardiologia i onkologia. Prowadzą oni szereg działań ograniczających dolegliwości bólowe oraz przywracają sprawność ruchową.