-
Nie tak dawno temu słyszałem, że można odwołać pracownika z urlopu wypoczynkowego i kazać wrócić mu do pracy. To przecież jest jakby zaprzeczenie zasadom udzielania wypoczynku. Poza tym firma taka osoba traci możliwość spędzenia np. bardzo okazyjnych wakacji. Czy naprawdę można odwołać kogoś z urlopu no i czy ktoś płaci za zerwany wypoczynek?
Cytuj
-
-
Można, ale nie jest to takie łatwe jakby się wydawało. Muszą być spełnione liczne warunki zapisane w kodeksie pracy, aby można było zawrócić kogoś z urlopu wypoczynkowego. Innymi słowy to nie jest standardowa czynność i raczej firmie to się nie opłaca w stosunku do pracowników mniejszej rangi.
Cytuj
-
Pracownik niższej rangi. Ciekawe określenie jak na portiera czy sprzątaczkę. Ich to na pewno nikt nie odwoła z wypoczynku, chociaż taki portier to i tak w sumie nic nie robi a na koniec kasuje po 1500 zł.
Cytuj
-
Art 167 par1 kodeksu pracy wskazuje jakie przesłanki pracodawca musi spełnić, aby w ogóle pomyśleć o odwołaniu pracownika z urlopu. Te warunki muszą być spełnione łącznie i tak naprawdę to od oceny szefa zależy czy te warunki zostały spełnione czy nie.
Wspomniany art 167 jest odstępstwem od zasady nieprzerywalności urlopu.
Innymi słowy pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia urlopu – w takim wypadku pracodawca pokrywa koszty odwołania pracownika z urlopu.
Cytuj
-
Z tymi zwrotami kosztów to może być niezła jazda. Znam przypadek, że pracownik z żoną fundnęli sobie wycieczkę za 20 tys.zł. Oprócz normalnych wakacji wykupili jakieś ekstra dodatki które właśnie wiwindowały cenę. Kiedy pracownik zawrócony z wakacji złożył wniosek o zwrot kosztów wycieczki, właściciel firmy zdębiał z wrażenia. Nie wiem czy zapłacił czy nie - pewnie tak, ale dało mu to do myślenia.
Cytuj
-
-
A niby jak szef zawróci pracownika z wakacji jak ten np. nie poda gdzie jedzie, ani nie zabierze ze sobą komórki???
Cytuj
-
To może być problem, bo pracownik nie musi informować gdzie jedzie. I pewnie z tego względu nie należy zabierać komórki na wczasy.
Tak się składa, że żądanie powrotu do pracy może być złożone w dowolnej formie np. podczas rozmowy telefonicznej czy poprzez SMS-a. Problem w tym, że jeśli pracownik nie stawi się do pracy na żądanie to musi udowodnić, że nie miał okazji zapoznać się z wezwaniem szefa.
Cytuj
-
Wiele firm wzywa pracowników z urlopu aby dać im wymówienie z pracy. Teoretycznie wręczenie takiego wymówienia jest dopuszczalne, ale jeśli to był jedyny powód przerwania urlopu to firma na bank będzie miała sprawę w sądzie pracy. Tak niestety jest w firmach, w których nagle pogorszyły się warunki i na gwałt szuka się oszczędności, tyle że to żadne oszczędności. Niektórzy kadrowi żyją jeszcze w minionej epoce, gdzie odszkodowania za zerwany urlop były tylko w teorii.
Cytuj
-
Na pewno przy upadłości pracownik nie powoła się na art 41 k.p który zakazuje wypowiadanie umów pracownikom na urlopie.
Ale jak wynika z wyroku SN z dnia 19 lipca 1995 r. (sygn. akt I PRN 36/95) przepis art. 411 K.p. nie może być stosowany w wypadkach, gdy w istocie rzeczy następuje nie likwidacja zakładu pracy lecz jego przejęcie przez inny zakład.
Cytuj
-
Cały temat jest chyba wyjaśniony tutaj Czy można odwołać pracownika z urlopu?
Cytuj