Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Czy potrzebne są kolejne badania lekarskie do przyjęcia do pracy?

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Czy potrzebne są kolejne badania lekarskie do przyjęcia do pracy?

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • Jawny_30 5 maj 2011, 8:47
    Mam takie pytanie i może ktoś mi na nie odpowie. Czy jeśli firma przyjmuje do pracy po raz kolejny do pracy kogoś z ważnymi badaniami to czy musi go kierować znowu na takie badania lekarza medycyny pracy. Był u nas zatrudniony facet rok temu, zwolnił się i teraz chcemy go przyjąć ponownie na to samo stanowisko. Papierek od lekarza sprzed roku jest ważny 3 lata. Podobno tego gościa trzeba wysłać na badania. Jak to w końcu jest?
    Cytuj
  • MandM 5 maj 2011, 9:50
    Są dwa rodzaje podstaw prawnych skierowania kogoś na badania. Jedne to przepisy kodeksu pracy a drugie inne szczególne ustawy czy rozporządzenia. To zależy co taki pracownik wykonuje, na jakim stanowisku jest zatrudniony. Według mnie, choć do końca nie jestem pewny zawsze przyjmując do pracy po pewnym czasie nawet tą samą osobę trzeba skierować na badania.
    Cytuj
  • Declaration 5 maj 2011, 13:46
    Na podstawie art. 229 kodeksu pracy, firma musi skierować pracownika na badania wstępne, okresowe i kontrolne. Badaniom wstępnym podlegają obowiązkowo przede wszystkim osoby przyjmowane do pracy. Tryb, zakres oraz częstotliwość tych badań określa rozporządzenie w tej sprawie, a dokładnie załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy.

    W przypadku ram czasowych w jakich powinny być wykonane badania wstępne art. 229 § 4 kp nakazuje dwa warunki:
    -Badania wstępne należy przeprowadzić przed dopuszczeniem pracownika do pracy; w przeciwnym razie dopuszczenie pracownika do pracy jest naruszeniem prawa. W praktyce oznacza to, że badania wstępne powinny być dokonane najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika.
    -W dniu rozpoczęcia pracy (i przez cały okres jej świadczenia) badania powinny być aktualne.

    W temacie z pytania kodeks pracy milczy. Też nie wiem, ale skoro badania są ważne, i to dokładnie takie same stanowisko pracy to można by przyjąć, że nie trzeba wysyłać na kolejne badania wstępne. Ale kij wie jak to potraktuje inspektor pracy.
    Cytuj
  • 7nowela 5 maj 2011, 15:05
    To jest ryzyk fizyk z ponownym przyjmowaniem bez badań a w zasadzie z badaniami sprzed roku, ale wciąż aktualnymi. Znowu wychodzi szydło z wora nieprecyzyjnych przepisów. Ile teraz takie badania kosztują coś koło 150-200 zł? I firma za to płaci.
    Cytuj
  • 500nowelalaustawy 5 maj 2011, 16:27
    Takie badania najlepiej powtórzyć zwłaszcza jeśli ktoś ma kontakt z żywnością. Ustawa z 5 grudnia 2088 (Dz.U. 2008 nr 234 poz 1570 ze zm.) o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nakazuje uzyskanie orzeczenia lekarza o braku przeciwwskazań do prac określonych w rozporządzeniu z 10 lipca 2006 (Dz.U. 2006 nr 133 poz 939).
    Tu nie ma co dywagować, takie badania zawsze się przeprowadza i na pewno powtarza się je częściej niż każde inne z medycyny pracy.
    Cytuj
  • Rogalik 5 maj 2011, 20:05
    W sumie można zaryzykować przyjęcie z aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 4 Kodeksu pracy i nie będzie to złamanie przepisów.

    W Wyroku z 18 grudnia 2002 r., I PK 44/02 SN stwierdził, że orzeczenie wydane przed dopuszczeniem pracownika do pracy zachowuje aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika.

    Z drugiej strony skąd pracodawca ma wiedzieć czy od ostatniego zwolnienia nie wystąpiły u pracownika "zdarzenia, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika"? To potwierdza kolejne badanie lekarskie prawda.
    Cytuj
  • Mentor50 5 maj 2011, 21:12
    Złe podejście państwo stosujecie. Każdy zapomina, że za uchybienia pracodawca ponosi odpowiedzialność finansową i czy za owe 150 zł opłaca się w ogóle rozwodzić czy trzeba mieć badania czy nie.
    Gdybym przyjmował jednorazowo kilka tysięcy takich pracowników to wtedy bym się faktycznie zastanawiał, ale przy jednym czy dwóch nie ma najmniejszego sensu.
    Cytuj
  • Jawny_30 5 maj 2011, 22:54
    W sumie racja, to nawet nie jest 150 zł tylko trochę mniej. Tylko to się łatwo mówi, tu 100 zł tam 100 zł i sporo się tego uzbiera w miesiącu, a nie każda firma to KGHM z miliardowymi zyskami.
    Cytuj
  • Calisto 6 maj 2011, 1:05
    Kiedy mnie ponownie przyjmowano do pracy, to miałam robione ponowne badania, choć te stare były ważne. Może to pomoże.
    Cytuj
  • StachuSHOP 6 maj 2011, 7:50
    No to jeśli się da to zamiast zatrudniać na umowę o pracę lepiej wybrać cywilnoprawną. Problem sam się rozwiąże.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum