Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

E - faktura z e - podpisem czy jak

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

E - faktura z e - podpisem czy jak

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • CBA_ABW 6 gru 2010, 13:54
    Jak to jest wkońcu z tymi e-fakturami. Aby je wysyłać trzeba mieć ten nieszczesny e-podpis czy nie. Im bardziej czytam o tym tym mniej z tego rozumiem.
    Chciałbym wysyłać zeskanowane faktury w pdf e-mailem, tylko jak się fiskis uczepi to nie da mi żyć.
    Cytuj
  • Ciekawski 6 gru 2010, 16:36
    ja coś o tym słyszałem, ubaw po pachy. Podobno takie faktury się drukowało (te z meila) i zginało w pół, aby pokazać, że przyszły pocztą. Takich rzeczy to nawet w Erze nie ma przymrużenie oka
    Cytuj
  • Biznesmenik 6 gru 2010, 18:58
    To jak stosować e faktury reguluje rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania i udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej faktur przesyłanych drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 133, poz. 1119).
    I tak. E-fakturę można wysłać odbiorcy jeśli ten wyrazi na to zgodę. Ponadto faktura elektroniczna musi być zabezpieczona przed zmianami poprzez:
    *bezpieczny podpis elektroniczny w rozumieniu ustawy o podpisie elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu (czyli drogie rozwiązanie)
    lub
    *wymianę danych elektronicznych (EDI) zgodnie z umową w sprawie europejskiego modelu wymiany danych elektronicznych, jeżeli umowa pomiędzy jej stronami dotycząca tej wymiany przewiduje stosowanie procedur gwarantujących autentyczność pochodzenia i integralność danych. Np. interpretacja IPPP1/443-562/10-4/ISz z 30 sierpnia 2010
    W tym temacie przydałoby się zmienić prawo bo te obecne na wiele niedociągnięć i niejasności.
    Cytuj
  • CBA_ABW 10 gru 2010, 14:24
    Ciekawski napisał:ja coś o tym słyszałem, ubaw po pachy. Podobno takie faktury się drukowało (te z meila) i zginało w pół, aby pokazać, że przyszły pocztą. Takich rzeczy to nawet w Erze nie ma przymrużenie oka
    Dla mnie to nie jest ubaw po pachy.

    A ta zgoda klienta na przesyłanie e-faktur to jak musi wyglądać - jakiś formularz czy co?
    Cytuj
  • Firmowiec 10 gru 2010, 16:54
    Nie ma żadnego formularza.
    To raczej wygląda jak umowa. Kontrahent wystawia ci takie zaświadczenie, że wyraża zgodę na otrzymywanie e-fatur na podany adres email. I tyle.

    Od 2011 roku nastąpi mała zmiana przepisów. Nie będzie już także wymogu stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego. Rozporządzenie definiuje autentyczność pochodzenia jako „pewność co do tożsamości dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy albo wystawcy faktury. Z kolei integralność treści zostanie zachowana, jeśli pewne jest, że w fakturze nie zmieniono danych, które powinna zawierać faktura. A te dwa warunki spełniają pliki PDF.
    Cytuj
  • Vatowiec 10 sty 2011, 11:12
    Polecam lekturę rozporządzenia z 17 grudnia 2010 ws. przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej (Dz. U 2010 nr 249 poz. 1661.)

    Rozporządzenie posługuje się takim warunkiem, że można wysyłać e-faktura jak zgodzi się na to odbiorca i " pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści faktury" - paragrafy 3 ust 1 oraz par. 4.
    No, ale jak zapewnić ową integralność rozporządzenie już nie mówi.
    Cytuj
  • Vatowiec 10 sty 2011, 11:13
    Zapomniałem dodać, że o autentyczności rozporządzenie też nie wspomina.
    Cytuj
  • Vatowiec 10 sty 2011, 11:19
    Biznesmenik napisał:To jak stosować e faktury reguluje rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania i udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej faktur przesyłanych drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 133, poz. 1119).
    Chciałem jeszcze zauważyć, że rozporządzenie (Dz. U. 2005 Nr 133, poz. 1119) straciło moc prawną i zostało zastąpione przez to o którym wspomniałem czyli Dz. U 2010 nr 249 poz. 1661.
    Cytuj
  • Biznesmenik 10 sty 2011, 12:36
    Vatowiec napisał:
    Biznesmenik napisał:To jak stosować e faktury reguluje rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania i udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej faktur przesyłanych drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 133, poz. 1119).
    Chciałem jeszcze zauważyć, że rozporządzenie (Dz. U. 2005 Nr 133, poz. 1119) straciło moc prawną i zostało zastąpione przez to o którym wspomniałem czyli Dz. U 2010 nr 249 poz. 1661.
    O tak pomyliłem się. Dzięki za zwrócenie uwagi. To jest ten problem, że te prawo zmienia się jak w kalejdoskopie.
    Cytuj
  • 100euro 10 sty 2011, 15:13
    Teraz to szykują się wielkie zmiany upraszczające cały system e-faktur. Będzie można np. wystawić fakturę w wersji elektronicznej a skorygować ją w tradycyjny sposób. Teraz jest to nie możliwe. Jeśli firmy decydują się na e-faktury to przy tym muszą zostać.
    Cytuj
1 2 z 2  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum